Фото: Срећа и судије превелик залогај
БЕОГРAД - Фудбалери Партизана нису успјели да прескоче белгијски Генк и пласирају се у четврто претколо Лиге шампиона, пошто су у Београду одиграли неријешено 1:1, иако су били далеко бољи ривал у оба дуела.
Права штета је што "црно-бијели" нису успјели да прескоче препреку, која је, рекло би се за класу слабија од српског шампиона. По једна кардинална грешка у оба дуела коштала је Партизан проласка даље. Додамо ли томе још и помало чудан критеријум португалског судије Козме Мачада и лошу срећу, која је пратила "црно-бијеле" у овом двомечу, боље реално није ни могло. Пропуштена је велика прилика за нови пласман у Лигу шампиона, јер би Партизан у посљедњем колу квалификација био носилац, пошто су испали Глазгов Ренџерси и Розенборг. Овако је Партизан синоћ чекао изненађење и испадање једног носиоца из Лиге Европе, као би заузео његово мјесто у групи повлашћених тимова пред жријеб посљедњег кола квалификација.
Повео је Партизан у 40. минуту, Немања Томић добро је реаговао на повратни пас Едуарда и донио ерупцију одушевљења навијачима. Могао је Партизан да дотуче Генк, пречка је већ у 48. минуту спасла срећне госте. Изгледа да су кола кренула низбрдо баш у тим секундама, послије промашаја најбољег играча "црно-бијелих" у овом двомечу Владимира Волкова. Осам минута касније десио се кључни моменат, када је једну наизглед безазлену лопту Aлександар Миљковић нехотично дотакао руком, што је било довољно Португалцу да "брже-боље" покаже на пенал. Гол је постигао Јеле Восен, баш као и у првом мечу. До краја меча било је још неколико прилика, посебно она младог Лазара Марковића, али резултат је остао непромијењен.
- Били смо бољи од Генка у оба меча, доминирали у првом полувремену, играли одлично, али то је Европа. Жао ми је што нисмо избацили једну одличну екипу Генка, доживели смо велики шок и сада је на нама да се од њега опоравимо што пре - рекао је Станојевић.
Млади тренер посебно је био киван на судије, које су према његовом мишљењу биле тенденциозно наклоњене гостима.
- Фрапантно ми је да судија, када лопта већ излази ван терена, а нигде никога нема око нашег играча и после свега сви настављају игру, свира пенал, а обрнуто када играч Генка игра руком ништа не свира. Миљковић није никога угрожавао. Можда бих требао да питам њиховог играча да ли он можда није хтео да га удари лопта у руку? Изненађујуће је колико је био у другом полувремену тенденциозан. Просто ми је невероватно, поготово у оваквој утакмици, која живот значи. Нећемо се вадити на неке ствари на које не можемо да утичемо, гледаћемо сопствене грешке, јер смо у Белгији имали меч лопту и овде у Београду код резултата 1:0 - закључио је Станојевић.
Послије ове утакмице једно је јасно: Европа не трпи дјечије болести и почетничке грешке.
Чети из Хумске 1 остаје да се брзо опорави од претрпљеног шока и што спремније дочека противника за улазак у групну фазу Лиге Европе, којег ће сазнати данас у Ниону (13.30 часова).
У осталим утакмицама није било већих изненађења, с обзиром на исходе првих утакмица. Од фаворита испали су већ поменути Розенборг и Глазгов Ренџерс, а сигурне побједе и пролазе даље обезбиједили су Штурм, Динамо, Висла, Цирих, док је кипарски шампион Aпоел направио мало изненађење савладавши Слован у Братислави са 2:0.
Стрелци: 1:0 Томић у 40. минуту, 1:1 Восен у 58. минуту (пенал).
Стадион: Партизана у Београду
Судија: Козме Куна Мачадо (Португалија)
Гледалаца: 30.000
Жути картони: Миљковић, Вукић (Партизан), Ванден Боре, Барда (Генк)
ПAРТИЗAН: Стојковић, Миљковић, Волков, Рнић, Иванов, Камара, Томић (од 51. минута Бабић), Вукић, Илић (од 86. минута Нинковић), Едуардо, Шћеповић (од 77. минута Марковић).
ГЕНК: Котелеш, Ванден Боре, Надсон, Жонеле, Тозер, Хуберт, Пудил, Де Бруне, Дурсвел, Восен (од 68. минута Барда), Огунђими (од 86. минута Нванганга).
Исфрустриран резултатом утакмице један навијач Партизана је по окончању реванш сусрета са Генком прескочио ограду, улетио на терен и покушао да се обрачуна са португалским судијом Мануелом де Соузом. Ипак, на крају он није успио да дође до дјелиоца правде, пошто су га редари зауставили близу центра игралишта, али је арбитар из Португалије погођен упаљачем у главу приликом уласка у свлачионицу. Због свега овога УЕФA ће казнити српски шампион.
Нападач Партизана Марко Шћеповић замијењен је у 77. минуту реванша са Генком, а са терена је испраћен звиждуцима навијача. Млади нападач већ неко вријеме се налази на мети присталица "црно-бијелих" који нису задовољни његовим партијама.
Играч није остао дужан на увреде дијела навијача па је узвратио псовкама, а тежи инцидент спријечио је Владимир Волков.
Некадашњи играч Партизана Матеја Кежман, по свему судећи, ипак неће појачати редове српског шампиона, пошто је на реду "штедња" због испадања из Лиге шампиона.
Одлични нападач налази се на "мети" шведског прволигаша Мјалбија, а како преносе тамошњи медији, тренутно 13. екипа на табели шведског првенства је врло озбиљна у својој намјери.
Резултати утакмица трећег кола квалификација за Лигу шампиона: Рубин - Динамо Кијев 2:1, први меч 2:0, Малме - Глазгов Ренџерс 1:1 (1:0), Васлуи - Твенте 0:0 (0:2) , Плзен - Розенборг 3:2 (1:0), Слован - AПОЕЛ 0:2 (0:0), Цирих - Стандард 1:0 (1:1), Штурм - Зестафони 1:0 (1:1), Висла - Литекс 3:1 (2:1), Динамо Загреб - Хелсинки 1:0 (2:1), Марибор - Макаби Хаифа 1:1 (1:2), Трабзон - Бенфика 1:1 (0:2), Партизан - Генк 1:1 (1:2). Жријеб посљедњег преткола биће одржан данас у Ниону са почетком у 12 часова.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.