Фото: Потврђена оптужница против Здравка Мамића и још три особе
Загреб - Тужилачки савјет осјечког Жупанијског суда потврдило је Ускокову оптужницу против бившег челника Динама Здравка Мамића, који се терети да је с братом Зораном, бившим директором Динама Дамиром Врбановићем те порезником Миланом Пернаром овај фудбалски клуб оштетио за близу 116 милиона куна, а државни буџет за 12,2 милиона куна.
Мамић је након сједнице тужилачког савјета изјавио да је оптужница потврђена јер су одбране оптуженика направиле преседан те су, осим повлачења жалби пред Врховним судом, данас повучени и сви приговори поднесени на претходној сједници оптужног савјета, преноси ХРТ.
"Све смо учинили да процес крене чим прије, да се на суду, као једином мјесту, утврди истина", поручио је Мамић.
Казао је како је то "од почетка политички монтирани процес, искључиво базиран на злочастим конструкцијама" те да у своје и име свога брата прижељкује брзо и праведно суђење током којега ће испричати што је права истина у овоме процесу.
Портпарол Жупанијског суда Мирослав Рожац казао је новинарима да је оптужница потврђена потпуно. Након што странке у поступку приме одлуку одредиће се првостепени судија, а у року од два мјесеца очекује се сазивање припремног рочишта на којем ће се одлучивати о приједлозима тужбе и одбране те датуму почетка суђења.
Ускок Мамића у овом случају терети да је извлачећи новац из Динама незаконито зарадио најмање 52 милиона куна, а његовог брата Зорана за протуправну имовинску корист од 38,1 милиона куна, због чега су предложили и одузимање тзв. неприпадне користи.
Против Здравка Мамића накнадно су покренуте и нове истраге због извлачења новца из Динама којега је са својим суокривљеницима наводно оштетио за укупно више од 270 милиона куна.
Након што је Ускок у фебруару по трећи пут проширио истрагу због извлачења новца из Динама Мамић је поднио оставку на дужност у том клубу. И та је истрага покренута на основу налаза порезног Ускока, а као и у претходнима тужиилаштво сумња да су се Мамић и остали организовали у злочиначко удружење како би преко фирми у иностранству извукли новац од трансфера Динамових играча.
Уз бившег извршног предсједника Динама и трећом су Ускоковом истрагом, као и другом по реду, били обухваћени његов брат Зоран, син Марио, бивши главни директор и члан управе Динама Дамир Врбановић и предузетнци Игор Крота и Сандро Стипанчић. Једини "нови осумњичени" који се није спомињао у ранијим истрагама је менаџер Никки Вуксан.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.