Порази Холандије, БиХ, реми Турске

Б92

Репрезентације Холандије и Босне и Херцеговине новим поразима угрозиле су шансе да се пласирају на ЕУРО 2016, којем су близу Исланд, Велс, Белгија и Италија.

Холанђани су разочарали навијаче поразом од Исланда 1:0, што је искористила Чешка преокретом против Казахстана на 2:1, али не и Турска ремијем са Летонијом 1:1.

Белгијанци су предвођени Кевином де Брујнеом преокренули против БиХ на 3:1 и удаљили "Змајеве" од ЕП, док је Италија минималцем над Малтом престигла Хрватску и преузела чело групе.

Гарет Бејл учврстио је Велс на првом мjесту групе Б испред Белгије голом за побjеду на Кипру, а Израел је убjедљивим тријумфом над Андором 4:0 остао у игри за директан пласман.

Норвешка је минималним тријумфом у Софији против Бугарске наставила да прати Италију и Хрватску, од које има само бод мање, а дочекује је у уторак у Ослу.

Група А

Холандија је опер разочарала своје навијаче, овај пут у Амстердаму и шансе за директан пласман на ЕП свела на минимум. "Орање" је неочекивано поражено од Исланда 1:0, кога ће само чудо спречити да се нађе у Француској слиједеће године.

Меч на Амстердам Арени обиљежио је српски арбитар Милорад Мажић, кога домаћин неће памтити по лијепом, иако је одлично реаговао код свих сумњивих ситуација.

Мажић је донио двије одлуке које су пресудно утицале на побједу Исланда, прво је у 33. минуту искључио Маратинса Индија због намјерног ударања ривала руком, док су лежали на земљи, а потом је у 51. минуту исправно свирао пенал за госте, након неопрезног уклизавања Грегорија ван дер Вила.

На крају је Исланд поготком Гилфија Сигурдонса славио у Холандији и вјероватно печатирао карту за Европско првенство.

На сличном путу су и Чеси, који су се добро презнојили против Казахстана. Гости су шокирали домаћина у Плзењу у 21. минуту голом Јурија Логвиненка главом, послије сјајног центаршута Исламхана на другу стативу.

Домаћин је до посљедњих 15 минута имао само један ударац у оквир гола, Давид Лимберски је погодио пречку, али у завршници успијевају да испливају уз проблема.

Јунак Чешке постао је Милан Шкода који је са два гола у року од десетак минута донио преокрет вриједан пута у Француску.

Највећи губитници вечери су били Турци. И њима је на руку дошао резултат из Амстердама, али нису знали да га искористе. Након десет неуспјешних коначно им је 11. шут у оквир гола донио вођство против Летоније 13 минута прије краја меча, али ни то није било довољно.

Резервиста гостију Сабала пет минута по уласку у игру, у првом минуту надокнаде времена успева да изједначи резултат и спречи Турке да престигну Холанђане на трећем мјесту групе.

Група Б

Велики корак ка ЕП у четвртак су направили Велс и Белгија. Велшани су поготком Гарета Бејла успјели да савладају Кипар у Никозији и учврсте се на првом мјесту у групи.

Велшани имају пет бодова више од најближег ривала ван позиција које воде директно у Француску. У стопу их прате Белгијанци након побједе над БиХ 3:1.

Гости су најавили драму у Бриселу сјајним голом Едина Џека у 15. минуту, када је ударцем главом са десетак метара пребацио високог Тибоа Куртоу.

Међутим, Кевин де Брујне се препородио након што се завршила сага о преласку у Манчестер Сити, те асистенцијом за Маруана Фелаинија и сјајним голом доноси преокрет до полувремена.

Белгијанци су у наставку меча били доминантни, а побједу потврђује Еден Азар из пенала који је сам изнудио десетак минута прије краја меча.

У игри за директан пласман остао је Израел који је очекивано савладао Андору. Било је 4:0 за домаћина, а опет је блистао нападач Макабија Еран Зехави, голом и асистенцијом у првом полувремену.

Група Х

Италијани и Норвежани су искористили кикс Хрвата у Бакуу и закомликовали борбу за директан пласман у Француску у овој групи.

"Азури" су се више него што се очекивало мучити против јужног сусједа Малте, гости су одолијевали у Фиренци до посљедњих 20 минута, али нису издржали до краја.

Малтешки зид је једва пробио Грацијано Пеле, који је сјајно реаговао у петерцу исрпед голмана гостију послије центаршута Антонија Кандреве са десне стране.

Минималну побједу забиљежила је и Норвешка. Вегард Форен је пола сата прије краја донио Скандинавцима тријумф у Софији против Бугарске за повратак у борбу за мјесто које води право на ЕУРО.

"Викинзи" ће у уторак играти кључни меч квалификација, дочекују другопласирану Хрватку која има само бод више