Фото: Одлазак Звездине златне љевице
БЕОГРAД - Комеморација поводом смрти прослављеног фудбалера Црвене звезде Боривоја Боре Костића одржана је јуче на стадиону тог клуба у Београду. Присуствовали су чланови породице, управа Звезде, многи фудбалски радници из клубова, Фудбалског савеза и некадашњи и садашњи играчи Звезде.
Предсједник Скупштине Црвене звезде Светозар Мијаиловић рекао је да је Бора Костић био права Звездина звезда, иако није формално проглашен.
- Бора је био "златна левица" Црвене звезде и репрезентације. Са правом су голмани страховали од његовог ударца. Био је добар човек, поштован, цењени тренер и васпитач. Његово име биће уткано у клуб - рекао је Мијаиловић.
Бивши фудбалер Звезде Драгослав Шекуларац једва је задржавао сузе говорећи о бившем саиграчу, захваливши му што је од њега направио цијењеног играча.
- Сви знамо да је Бора био добар човек, супруг и отац, и велики голгетер. Био је изванредан играч, знао је да се нађе у доброј позицији и није често промашивао. Његови голови подигли су мој углед код фудбалера. Он је ушао у историју Звезде, српског и југословенског фудбала - рекао је Шекуларац.
Костић је одиграо укупно 580 утакмица за Звезду и постигао 539 голова. Освојио је четири шампионске титуле и три купа и један је од најбољих стријелаца свих времена на просторима бивше Југославије.
- Када у неким утакмицама пред крај нисмо успели да постигнемо гол, саиграчи и ја смо падали на 20 метара од гола, пошто смо знали да ће Бора из два-три слободна ударца постићи погодак. Дати 500 голова није мала ствар - додао је он.
Костић је дебитовао за репрезентацију Југославије у септембру 1956. године, одиграо 33 утакмице и постигао 36 голова. Са државним тимом освојио је златну олимпијску медаљу 1960. године у Риму и исте године сребро на Купу нација.
Бивши фудбалер "црвено-бијелих" Владимир Поповић оцијенио је да Костићеви наступи и резултати нису потпуно поштовани у земљи и подсјетио на његове чувене голове током каријере, када је био двоструки стријелац против Ботафога, а на утакмици против Динама из Москве дао је гол са више од 30 метара славном голману Лаву Јашину.
- Бора одлази у легенду, наша "златна левица", неупоредиви бомбардер, творац победа и трофеја. Можда тек сада спознајемо сву величину Боре Костића - рекао је он.
Боривоје Бора Костић је умро 10. јануара ове године у 81. години, послије дуге и тешке болести. Опијело је обављено послије јучерашње комеморације у 15 часова у капели на Новом гробљу у Београду, а сахрањен је пола часа касније.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.