Новак и Мареј у борби за трон

Г.С.
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Новак и Мареј у борби за трон

Лондон - Најбољи тенисер свијета, Србин Новак Ђоковић пласирао се у финале трећег гренд слема сезоне Вимблдона пошто је послије четири часа и 45 минута савладао Аргентинца Хуана Мартина дел Потра са 7:5, 4:6, 7:6 (2), 6:7 (6), 6:3. У финалу у недјељу га дочекује Енди Мареј.

И прије овог 12. дуела ова два ривала (девета побједа Ђоковића) знало се да ће то бити дуг и исцрпљујући меч у коме ће одлучивати нијансе. У прва три гема тенисери су били сигурни на свој сервис и углавном су брзо завршавали поене, а Новак је водио са 2:1. У том ритму, уз сјајне сервисе обојице, играло се све до шестог гема, када је Новак стигао до прве брејк лопте након што је Дел Потро послао бекхенд у аут, али није успио да дође до предности. Одлука о побједнику првог сета пала је у 12. гему када је Ђоковић направио преломни брејк. Није добро почео гем, бекхенд паралела није га служила током цијелог сета и Дел Потро је водио 30:0. Међутим, тада је Ђоковић из пуног трка погодио невјероватну баш ту бекхенд паралелу и почео је преокрет. Услиједио је дроп шот, а затим и стрпљиво сачекана грешка за брејк, сет лопту. Дел Потро је покушао да се измакне на форхенд и да нападне већ другим ударцем, али је промашио.

У другом сету свако је чувао свој сервис до 3:3, а онда је Аргентинац направио брејк, повео са 4:3 и без већих проблема привео сет крају.

У трећем сету оба играча успијевала су да сачувају свој сервис и отишло се у тај-брек, гдје се водила равноправна борба до 3:2 за Ђоковића. Услиједио је сервис Аргентинца, Новак је завршио на трави, али је Дел Потро послао лоптицу у мрежу. Од тада, српски тенисер је заиграо одлично, а "гаучос" нервозно, и без изгубљеног поена до краја Ђоковић је освојио тај-брејк са 7:2. Велика борба настављена је и у четвртом сету. Приликом једног поена у шестом гему, када је Дел Потро избацио лопту у аут, тик уз линију, десио се занимљив детаљ, пошто је Аргентинац прешао на другу страну и проћаскао са Новаком око тога да ли је био аут или не. Послије тога, одлучио је да не упути челенџ. Новак је освојио сљедећи поен и тако изједначио на 3:3. Меч је добио другачији ритам у идућем гему, када је Новак успио да казни мањак концентрације Дел Потра и направи брејк. Када се очекивало да је Аргентинац коначно сломљен он је већ у идућем гему направи рибрејк. Поново се отишло у тај-брејк. Новак је био стално у предности, на 6:4 имао двије меч-лопте и сервис, али није издржао притисак. Аргентинац је везао четири узастопна поена и славио у тај-брејку са 8:6. У петом сету играло се изједначено до 3:3. Тада је Ђоковић искористио свој сервис и повео са 4:3. Потом је направио брејк, повео са 5:3 и онда послије велике муке сачувао свој сервис и славио са 6:3.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.