Фото: Ни ријеч о оставкама у ФС БиХ, Бандић платио цех
Сарајево - Као што је "Глас Српске" и најавио на сједници Извршног одбора ФС БиХ, нико од челника савеза није понудио оставку. Цех је ипак платио судија Антони Бандић, који је избачен са листе премијерлигашких судија, одлуком Комитета за суђење.
Претходних дана много се спекулисало о томе да ће због огромних притисака из сарајевских клубова, који износе сумње у регуларност завршнице такмичења у Премијер лиги, предсједник ФС БиХ Елведин Бегић, директор такмичења Елмир Пилав и предсједник Комитета за суђење Ибрахим Хасанбеговић поднијети оставке, али то се није десило.
- Оставки није било, то су спекулације. Биће анализирано комплетно првенство послије посљедњег кола, када ће комисије и комитети обавити своје анализе и донијети одлуке. Посебан осврт ће бити на завршницу првенства и Купа БиХ. Извршни одбор ће послије тога донијети мјере и одлуке. Првенство не може бити поништено, нити могу бити донесене казне због нечега што неко претпоставља. Доказивање је нешто сасвим друго, постоје комитети који ће на основу анализа нама предочити све закључке - рекао је први потпредсједник ФС БиХ Милорад Софренић.
Без обзира на све више спекулација о намјештању утакмица и чудним резултатима у борби за опстанак, он тврди да фудбал у БиХ напредује и да је нови систем такмичења донио позитивне промјене. Ипак, признао је да је било пропуста.
- У периоду од 15 година начињен је напредак у лигашком такмичењу, пропуста има у организацији такмичења, у суђењу, на трибинама, али сада доста мање него раније. Суђење је прије неколико година било на много нижем нивоу, немогуће је било побиједити у гостима. Овај нови систем такмичења је донио више захтјева. Сигурно је да Премијер лига напредује, а суђење је подигнуто на висок ниво. Истина је да има пропуста, догађа се да неко погријеши, али постоје санкције и евентуално довођење нових судија. Било је пропуста судија, али ненамјерних - наставио је Софренић.
Послије састанка чланова ИО, засједао је Комитет за суђење који је одстранио судију Бандића са премијерлигашке листе па ће бити изостављен у наредној сезони са мечева највишег ранга такмичења у БиХ. Он је направио двије грешке на мечу деветог кола Лиге за првака у Бијељини између Радника и Зрињског, када је имао двије погрешне одлуке. Прво је фудбалеру гостујуће екипе Пери Стојкићу дао црвени картон, а потом у судијској надокнади другог полувремена досудио пенал за Мостарце, који су славили са 2:1 и дошли на корак до шампионске титуле.
ФК Жељезничар навео је у саопштењу да ће о дешавањима у Бијељини на мечу Радника и Зрињског упознати УЕФА, а из Зрињског је стигао експресан одговор. Мостарци су навели утакмице у којима сматрају да су судије у више наврата помогле Жељезничару, те да челници овог клуба треба да упознају УЕФА о тим мечевима.
Дисциплинска комисија ФС БиХ изрекла је драстичну казну ФК Широки Бријег. Екипа са "Пецаре" мораће да плати новчану казну од 25.000 марака док ће чак седам утакмица играти без присуства публике. Све ово је изречено због пропуста у организацији реванша финала Купа БиХ против Сарајева када су навијачи подстицали мржњу према другим лицима по основу нације и религије, скандирали фашистичке слогане, омаловажавали државну химну, употребљавали пиротехничка средстава те дистрибуисали алкохол на стадиону. ФК Сарајево је кажњен са 2.500 КМ, а Челик и Жељезничар са по 1.500 КМ.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.