Фото: Лигашка такмичења потпуно регуларна
Бањалука - У фудбалским такмичењима Републике Српске и БиХ нема намјештања утакмица.
То тврде домаћи фудбалски радници, реагујући на најаве Међународног удружења фудбалских професионалаца (ФИФПро) да ће ускоро бити хапшења мешетара умијешаних у намјештање утакмица у Србији, Хрватској и земљама Балкана и источне Европе којима припада и БиХ.
- Немамо никаквих информација о нерегуларностима, јер је за све надлежан Комитет за нормализацију Фудбалског савеза БиХ - кратко је прокоментарисао предсједник Фудбалског савеза Републике Српске Миле Ковачевић.
О намјештањима ништа није чуо ни координатор за суђење ФСРС Драган Бањац.
- Мислим да је Прва лига РС потпуно чиста и без икаквих говора о намјештању резултата. Далеко од тога да нема грешака арбитара, али засад нисмо добили информације да је то злонамјерно или организовано. Сваку утакмицу гледамо и анализирамо суђење арбитара, указујемо им на грешке и ако је потребно санкционишемо - рекао је Бањац.
Он је додао да су грешке саставни дио игре и да их је немогуће избјећи, али да савез све ради на њиховом смањивању.
- Очит примјер је утакмица четвртфинала Лиге шампиона Барселона - Милан и пенал који је досудио холандски судија. Сви смо се могли увјерити да је погријешио, али сам сигуран да неће бити кажњен и да ће наставити судити Лигу шампиона, а да ће на љето судити на Европском првенству - истакао је Бањац.
С њима се слаже и Марко Стојић, тренер прволигаша Црвене земље из Нове Веси.
- Прва лига је апсолутно регуларно такмичење, то је бар оно што се види из резултата. Доста је уједначена, свако свакога може да побиједи и мислим да нема намјештања, а да томе доста доприносе и финансијска ситуација. Већина клубова једва склапа “крај с крајем”, тако да нико нема новца за евентуално давање мита за намјештање исхода утакмица - закључио је Стојић.
Члан Комитета за нормализацију фудбала ФС БиХ Дарко Љубојевић је јасан:
- ФИФA и УЕФA ушле су у обрачун са кладионичарском мафијом и почеле су да темељно истражују све сумњиве ствари. Релативно скоро сам се вратио у БиХ и ово вријеме које сам провео као играч и на позицији спортског директора Борца могу да кажем да никада нисам био свједок закулисних радњи. У Премијер лиги је било неких сумњивих резултата, али ништа није доказано. Углавном, залажем се да буду кажњени сви они који су имали умијешане своје прсте у намјештеним утакмицама - нагласио је Љубојевић.
Министар цивилних послова БиХ Средоје Новић недавно је у Београду учествовао на Конференцији Савјета Европе за министре надлежне за спорт и изразио спремност БиХ да се укључи у борбу против намјештања резултата. Он је рекао да се одређен број спортских сусрета, како домаћих, тако и међународних, налазе на понудама кладионица и у БиХ и ван ње, па самим тим постоји и реалан ризик за намјештање мечева.
Дуго се спекулише да је систем “три за три”, односно договор двије екипе да у међусобним сусретима по једну побједу упишу оба ривала, врло популаран начин за освајање бодова у свим лигама БиХ.
- Могуће је да има таквих случајева, али стварно не знам конкретан примјер. Уколико је и било, мислим да је сада и овај вид договора потпуно нестао - рекао је Марко Стојић.
Једно вријеме спортска јавност је брујала да се прваци у Премијер лиги БиХ одређују по националном кључу: Зрињски, Жељезничар, Борац...
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.