Фото: Џајићу одузети имовину
БЕОГРAД - Више тужилаштво у Београду предложило је јуче суду да привремено одузме имовину бившем предсједнику ФК Црвена звезда Драгану Џајићу јер је њена вриједност већа од његових законитих прихода, док је одбрана тврдила да је вриједност имовине вишеструко мања од прихода.
- Постоји очигледна несразмера између њихових законитих примања и вредности имовине чиме су се стекли услови за привремено одузимање имовине по Закону о одузимању имовине проистекле из кривичног дела, тим пре што су окривљени пре покретања поступка продали неке некретнине - рекла је тужилац Зорица Стојшић на почетку рочишта пред Вишим судом у Београду.
Тужилаштво је затражило да Џајићу буду одузети кућа површине 243 квадратна метра у елитном београдском насељу Дедиње, као и аутомобили "пежо 206" и џип "тојота" а његовој супрузи стан у центру Београда и стан на Новом Београду, као и плац на Дедињу.
Џајићеви адвокати предложили су суду да захтјев тужилаштва одбаци као неуредан и непрецизан јер је, између осталог, као доказ о Џајићевим легалним приходима приложило само документацији о уплати Фонду за пензијско и инвалидско осигурање и то само од 1994. године до 2005. године, по којем је у том периоду Џајићева нето зарада износила 5,2 милиона динара.
- Џајић је дуги низ година био највећи појединачни порески обвезник у СФРЈ. Данас се говори "пун к'о брод", а тада се говорило "пун к'о Џаја". Где су његова укупна примања током 40 година радног века? Џајић је имао шест играчких уговора, од којих два у иностранству, спонзорске уговоре, био је најбоље лево крило на свету, промотер "Кока-коле", своју робну марку копачки "Џаја", снимио је плочу... Све је то било изванредно добро плаћено - рекао је адвокат Велислав Милутиновић.
Он је истакао да је Џајић био фудбалер ранга Пелеа и Еузебија, а да би данас био играчка звијезда попут Лионела Месија и Роналда и да је то знао добро да наплати. Додао је да је Џајић 1991. године на девизној штедњи, прије пропасти банака почетком рата, имао око укупно 800.000 њемачких марака, швајцарских франака, америчких долара... а да је 1991. године имао приход од 200.000 марака.
- Џајић је тај новац употребио за куповину некретнина које тужилаштво жели да одузме њему и супрузи, и укупна вредност тих непокретности је далеко мања од његових прихода - рекао је Милутиновић.
Џајић је од суда затражио заштиту од изношења у медијима података о његовој имовини, јер то угрожава њега и његову породицу.
- Нажалост, не могу ништа да учиним у том смислу, рочиште је јавно - рекао је судија Данко Лаушевић.
Наставак рочишта заказан је за данас, када ће сразмјеру законитих примања и вриједности имовине доказивати бивши челник Црвене звезде Владимир Цветковић.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.