Дитхарт побједник Четири скакаонице

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Дитхарт побједник Четири скакаонице

Аустријанац Томас Дитхарт побједник је 62. издања турнеје Четири новогодишње скакаонице које је у понедјељак завршено у Бишофсхофену.

21-годишњи Дитхарт на тај начин је потврдио доминацију Аустријанаца на Новогодишњој турнеји, пошто су његови сународници били најбољи у претходних пет година.

Послије надметања у Оберстдорфу, Гармиш-Партенкирхен, Инсбруку и Бишофсхофену, Дитхарт је тријумфовао са укупно 1.012,6 бодова, испред сународника Томаса Моргенштерна са 994,3 и четвороструког олимпијског шампиона Симона Амана, који је сакупио 992,4 бода.

Дитхарт је вођство на турнеји преузео послије Гармиша, гдје је остварио први тријумф у Свјетском купу, без већих проблема задржао га је послије Инсбрука, да би побједу потврдио сјајним издањем у Бишофсхофену.

Млади Аустријанац је на затварању турнеје славио са 296,5 бодова, односно скоковима од 138,5 и 140 метара испред Петера Превца из Словеније и Моргенштерн. Већ послије прве рунде било је јасно да Дитхарт има побједу на турнеји у рукама, пошто је био најбољи, а Аман четврти, а исти пласман остао је и на крају скокова у Бишофсхофену.

Поред тога што је постигао највећи успјех у својој каријери, Дитхарт је постао најмлађи побједник престижне турнеје у посљедњих 15 година. Те 1999. године Финац Јане Ахонен је тријумфовао са 21 годином и 240 дана, док је Дитхарт у тренутку тријумфа имао 75 дана више.

Занимљиво је да је управо Ахонен посљедњи побједник турнеје „Четири скакаонице” који није Аустријанац, а он је то учинио 2008. године. Од тада су се низали успјеси аустријских скакача, Волфганг Лојцл је био најбољи 2008. године, а на трону су се потом нашли Андреас Кефлер (2009), Андреас Кефлер (2010), Томас Моргенштерн (2011) и Грегор Шлиренцауер (2012, 2013).

Шлиренцауер, који је бранио титулу на Новогодишњој турнеји, ове године је имао разочаравајуће резултате и завршио је као осми у пласману.

Послије турнеје „Четири скакаонице” вођство у генералном пласману Свјетског купа задржао је Пољак Камил Штох, иако није имао запаженије резултате. Штох има 558 бодова, а слиједе га Аман са 534 и Шлиренцауер, који има 476.

Свјетски куп у конкуренцији ски скакача наставља се летовима у аустријском Бад Митерндорфу већ у суботу.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.