Бенет први, Недовић у првој рунди! ФОТО

Б92
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Бенет први, Недовић у првој рунди! ФОТО

Њујорк - Кошаркаш УНЛВ Ентони Бенет први је Канађанин који је изабран са првог мјеста на NBA драфту, преноси Б92.

Крило високо 203 центиметра потписало је уговор са Кливленд Кавалирсима.

Србија послије пуне деценије има играча изабраног у првој рунди - Немању Недовића је са 30. мјеста изабрао Финикс, али га је одмах прослиједио Голден Стејту.

Представника има и домаћа лига - Партизановог Француза Жофрија Ловерња са позиције 55 изабрао је Мемфис.

Фаворит Нерленс Ноел завршио је тек на шестом мјесту, бирали су га Пеликанси и прослиједили у Филаделфију.

Једини европски играч у првих 14 је Украјинац Алекс Лен са Мериленда, он са петог мјеста иде у Финикс.

Избор Ентонија Бенета дефинитивно није био очекиван, али може представљати почетак канадске доминације на драфту, јер је тешко замислити да ће сљедећег јуна неко бити изабран прије Ендруа Вигинса.

Кавалирси нису журили са избором, обавили су га у посљедњем тренутку, а и комесар Дејвид Штерн, коме је ово посљедњи драфт послије три деценије на тој функцији, застао је прије него што је прочитао име најбољег играча конференције Маунтин Вест за тек завршену сезону, који је на колеџу био крилни центар, али у NBA са 203 центиметра то сасвим сигурно неће моћи.

- И ја сам изненађен, баш као и сви остали - рекао је послије избора Бенет, који је био пројектован за позицију 8 или 10.

Опште очекивање било је да ће Кливленд бирати високог играча, кога би упарио са првим пиком из 2011. Кајријем Ирвингом, а Нерленс Ноел је био фаворит, упркос повреди кољена на пола сезоне.

Бенет је други играч у историји Универзитета Невада Лас Вегас који је изабран са првог мјеста на драфту, 22 године послије Ларија Џонсона.

Високи играчи нису бирани са позиција извучених на лутрији - Орландо је са другог мјеста изабрао бека шутера Индијане Виктора Оладипа, а Вашингтон са трећег Ота Портера, крило локалног универзитета Џорџтаун.

Испред Лена и Ноела отишао је и крилни центар Коди Зелер, Оладипов саиграч из Индијане кога је преузео Шарлот.

Ноела су покупили Њу Орлеанс Пеликанси, али је одмах трејдован у Филаделфију, у пакету са пиком из прве рунде сљедећег драфта, док ће у стару екипу са новим именом прећи Алл Стар играч Џру Холидеј.

Послије Лена и Ноела на позицијама 5 и 6 изабрано је још пет узастопних бекова.

Један од њих је и Треј Бурк са Мичигена, играч сезоне у НЦАА, којег је са деветог мјеста покупила Минесота и трејдовала у Јуту.

У супротном смјеру отишао је најбоље рангирани играч НЦАА шампиона Луивила Сенегалац Горги Дијенг (21).

Једини његов изабрани саиграч је плејмејкер Пејтон Сива, који са 56. мјеста иде у Детроит.

Играчи са ове стране океана укључени су тек на половини рунде, а најбоље су прошли нигеријски Грк Јанис Адетокунбо (15, Милвоки), Бразилац из Естудијантеса Лукас Ногеира (16, Бостон) и плејмејкер Брауншвајга Денис Шредер (17, Атланта).

Сергеј Карашов, највећи таленат руске кошарке, изабран је са позиције 19, коју је Кливленд добио од Лејкерса.

Недовић је био пројектован за другу рунду, у којој се по правилу бирају играчи са ових простора годинама уназад.

Послије кратке популарности почетком вијека (Радмановић 2001, Крстић годину дана касније, па тројка Чабаркапа, Павловић и другоизабрани Миличић на славном драфту 2003. године) нико од наших није изабран у првом кругу (једина двојица из првог круга у прошлом вијеку били су Стојаковић и Дивац).

Недовић је тако постао 20. српски кошаркаш који је изабран на неком од драфтова (биће , и први послије Предрага Даниловића који има прилику да NBA каријеру почне у Голден Стејту (с тим што је садашњег предсједника КК Партизан калифорнијски клуб трејдовао у Мајами још прије него што се преселио преко Атлантика).

О паду квалитета српске кошарке најбоље говори то што је Недовић пети изабрани српски кошаркаш послије 2006. године (послије Раковића 2007, Драгићевића 2008, Бјелице 2010. и Мачвана 2011. године), али да нико од ове четворице није ни дебитовао у NBA (посљедњи дебитант је Коста Перовић, 38. на драфту 2006, дебитовао годину касније).

До сада је у NBA играо 21 наш кошаркаш (13 са драфта, 8 без њега), док шест изабраних никад није отишло у NBA (уз посљедњу четворицу још Вујанић и Бодирога).

Ловерњ је други страни играч којег је Партизан припремио за NBA у ове три сезоне, послије Јана Веселог, који је био шести пик 2011.
Два представника на драфту имала је Црна Гора.

Са позиције 45 Барсиног центра Марка Тодоровића изабрао је Портланд, док би Валенсијин Бојан Дубљевић са 59. позиције могао да се придружи репрезентативном саиграчу Николи Пековићу у екипи Минесоте.

Одмах послије тога поред комесара се нашао и човјек чије име је прво прочитао као дебитант на драфтовима - Хаким “The Dream” Олажувон.

Те 1984. послије њега ишли су Сем Боуви и Мајкл Џордан...

Нигеријац, који је у другом дијелу каријере наступао за селекцију САД, био је други странац на првом мјесту драфта, послије Мајкла Томпсона са Бахама (1978).

И сљедећи странац био је Нигеријац, Мајкл Оловоканди (1998), један од највећих промашаја са прве позиције у историји лиге.

Услиједили су Јао Минг (Кина, 2002), Ендру Богут (Аустралија, 2005) и Андреа Барњани (Италија, 2006), па је Бенет седми странац на првом мјесту драфта.

Да би употпунио забаву, Хаким се појавио у истом фраку, у којем је био прије 29 година.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.