
БАЊАЛУКА - Јубиларни, 70. пут "Глас Српске" изабраће десет најбољих спортиста. Као и ранијих година свечана церемонија биће одржана у Банском двору, а почиње вечерас у 20.10 часова уз директан пренос на програму Радио-телевизије Републике Српске.
Стручни жири којем је предсједавао прослављени српски рукометаш Момир Илић бирао је најбоље међу 17 пристиглих приједлога струковних савеза. На листи предложених спортиста налазе се: Воислав Грубиша (атлетика), Андреј Недић (тенис), Лана Бјелица (џудо), Стефан Добријевић (кик-бокс), Срђан Граховац (фудбал), Бориша Симанић (кошарка), Марија Гњатић (стони тенис), Јован Лекић (пливање), Сара Ћирковић (бокс), Страхиња Ерић (скијање), Ана Зубац (одбојка), Матеј Рашић (стрељаштво), Недим Хаџић (рукомет), Марина Куртеш (карате), Дражен Дувњак (кошарка у колицима), Ивана Илић (тековондо) и Драшко Вујковић (ватерполо). Прошлогодишњи лауреат Божидар Вучуревић дефинитивно ће добити свог насљедника јер џудиста из Требиња ове године није међу кандидатима.
- Ове године стигло нам је 17 приједлога. На првој сједници жирија верификовали смо пристигле пријаве и предложили кандидате за остале награде. На другој сједници смо скратили листу на десет најбољих, док ћемо данас установити коначан пласман. За сваку похвалу је велики број младих спортиста који резултатима траже своје мјесто на спортској мапи Српске. Вјерујемо да ће свима пласман међу десет најбољих бити додатни мотив за боље резултате у наставку каријере, па се надам да ће стручни жири у будућности имати још теже задатке - рекао је уредник спортске редакције "Гласа Српске" Дарко Драгичевић.
На завршној манифестацији биће додијељено још награда, признања и плакета и то у категоријама: најбољи спортиста из Републике Српске, најбољи тренер, амбасадор спорта Републике Српске, плакета за специјалне и паралелне везе Републике Српске и Србије, плакета за дугогодишњи допринос развоју спорта, најбољи спортски догађај године, плакета за изузетна достигнућа у параолимпијском спорту, плакета за спортски подухват године, плакета постхумно, плакета за животно дјело и Златно перо "Лимун Папић" као награда најбољем спортском новинару Српске. Годинама ова награда изазива доста интересовања код публике. Прва је 2003. године постхумно додијељена Лимуну Папићу, а потом су је добијали Жељко Тица, Бране Радуловић, Славко Басара, Драган Новаковић, Драган Пајић, Дарко Драгичевић, Синиша Тркуља, Немања Бабић, Маја Предраговић, Зоран Прњатовић, Јована Кецман, Томо Марић, Синиша Котараш, Андреј Кнежевић, Бојан Божић, Дејан Кондић, Александра Перић, Младен Стојановић, Драгиша Ћорсовић и Слободан Бабић.
На челу Организационог одбора био је предсједник Републике Српске Милорад Додик, док ће водитељски пар поново бити тандем РТРС-а Звјездана Милаковић и Дарко Савић. У музичком дијелу наступиће Невена Божовић, која је представљала Србију на "Пјесми Евровизије" 2019. године.
Већ по обичају, у склопу акције "Гласа Српске" Министарство породице, омладине и спорта наградиће перспективне спортисте.
Јубиларне године
1955.
Акцију Избор десет најбољих спортиста Босанске Крајине установио је Лимун Папић и пред крај 1955. године објављена су имена спортиста у тадашњим "Крајишким новинама". Тада није било церемоније проглашења, а занимљиво је да су тек 1962. награђени добили пехаре. Први лауреат био је Мирко Петричевић.
1964.
Први јубилеј Избора десет најбољих спортиста Босанске Крајине остаће запамћен по легендарном бициклисти Танасији Куваљи који је први пут проглашен за најбољег. Куваља се након сјајне каријере у бициклизму окренуо аутомобилизму па се десетак година касније два пута нашао на листи најбољих. Свечаност је одржана у просторијама СОФК-е (двориште фискултурног дома).
1974.
Други јубилеј, 20 година, обиљежио је Милан Вукић који је так постао други шахиста који је понио титулу најбољег. Жири су чинили најбољи спортисти из првог Избора 1955, а те године прву титулу првака Југославије у Бањалуку су донијели боксери Славије. Исте године отворена је спортска дворана "Борик" па је у њој одржан Избор.
1984.
Трећи јубилеј остаће запамћен по златним олимпијским медаљама које су стигле у Бањалуку из Лос Анђелеса. Њих су освојили боксер Антон Јосиповић и рукометаш Златан Арнаутовић. Предност на листи добио је Јосиповић уз образложење да је бокс појединачни спорт. Требало је да боксује финале против легендарног Ивандера Холифилда, али је он суспендован након полуфинала у којем је нокаутирао Кевина Берија након што је судија зауставио меч. По правилима Новозеланђанин није могао у ринг 28 дана након нокаута, а на проглашењу Анте је позвао Холифилда на побједничко постоље и подигао његову руку. Арнаутовић је са репрезентацијом у финалу славио против Западне Њемачке. Међу "плавима" су била и три бивша члана Борца: Здравко Рађеновић, Бранко Штрбац и Јовица Елезовић који је те године напустио Бањалуку. Свечаност је одржана у дворани "Борик" уз присуство 3.000 гледалаца (позивнице и купљене улазнице), а жири су чинили некадашњи лауреати Избора, док је водитељ био Младен Делић.
1994.
Четврти јубилеј биће запамћен као трећи Избор десет најбољих спортиста Републике Српске. Лауреат је био каратиста Драгиша Вулетић. На челу жирија био је Здравко Рађеновић, док су остали чланови били селектори репрезентација Републике Српске. Свечаност је одржана у Народном позоришту Републике Српске.
2004.
Први пут награда за најбољег спортисту отишла је у руке куглаша, а титулу је понио Ђорђе Паштар. Свечаност је одржана у дворани "Борик".
2014.
Титулу најбољег на 60. Избору десет најбољих спортиста понио је кошаркаш Немања Гордић. Предсједник жирија био је прослављени рукометаш Дејан Перић, док је свечана церемонија одржана у Банском двору.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.