
БАЊАЛУКА - Јубиларни, 70. пут "Глас Српске" изабрао је десет најбољих спортиста. Као и ранијих година свечана церемонија одржана је у Банском двору уз директан пренос на програму Радио-телевизије Републике Српске.
Сва дешавања са поменуте манифестације могли сте пратити уживо и на порталу "Гласа Српске".
21.15 - Присутнима се обратила Сара Ћирковић
- Пресрећна сам због овог признања. Иако сам млада било је до сада много и одличја и признања, али ми је ово свакако једно од најдражих. Бити најбољи спортиста Републике Српске јесте круна сјајне спортске године у којој остаје жал због неосвојене олимпијске медаље. Међутим, сигурна сам да ће ми ова награда бити додатни мотив за наставак каријере. Надам се да ћу у наредним сезонама постизати још боље резултате и да ћу се још који пут наћи у одабраном друштву - рекла је одушевљено Сара Ћирковић.
21.13 - Чланица Боксерског клуба Обилић из Зворника Сара Ћирковић најбољи је спортиста Републике Српске у 70. јубиларном избору "Гласа Српске".
21.11 - Други је фудбалер Срђан Граховац.
21.10 - Трећа је каратисткиња Марина Куртеш.
21.05 - Најбољи спортиста из Републике Српске који наступа под заставом Србије је Немања Мајдов.
21.04 - Награда за најбољег спортског новинара "Златно перо - Лимун Папић" отишла је у руке Николе Крагуља.
21.03 - Плакету за животно дјело добио је прослављени падобранац Виктор Купљеник. Награда публике, који су гласали за 17 предложених кандидата, припала је одбојкашици Ани Зубац.
21.00 - Плакете за изузетан спортски подухват године припале су тениском чуду из Градишке Теи Ковачевић, кошаркашком хероју нације Бориши Симанићу и Фудбалском клубу Борац.
20.57 - Пета је џудискиња Лана Бјелица док је на четвртом мјесту одбојкашица Ана Зубац.
20.56 - На седмом мјесту је кик-боксер Стефан Добријевић, а позиција више припала је пливачу Јовану Лекићу.
20.53 - На осмој позицији је Матеј Рашић из Стрељачког савеза Републике Српске.
20.52 - Девето мјесто припало је тенисерки Андреју Недићу.
20. 50 - Почело је проглашење десет најбољих спортиста Српске. На десетом мјесту нашао се стлетичар Воислав Грубиша.
20.49 - Плакета постхумно уручена је породици прослављеног рукометаша Борца Мири Бјелићу.
20.48 - Министарство породице, омладине и спорта додијелило је специјално признање за догађај године Клубу борилачких спортова Хектор. Претходно је поменуто министарство додијелило признања за 10 најперспективнијих спортиста Српске.
20.40 - Ален Шеранић, потпредсједник Владе Српске, поручио је да „Глас Српске“ треба бити поносан на манифестацију која трраје седам деценија.
- Током протеклих деценија, таква традица и историја велики су понос и вјечна инспирација али и залог и обавеза свима нама да кренемо у будућност у којој ће нас радовати успјеси нових талентованих нараштаја Институције Републике Српске увијек ће бити подршка нашој дјеци, надареним младим људима и спортистима те настојати да учинимо корак више у системској подршци развоју, афирмације и промоције спорта – рекао је, између осталог, Шеранић.
20.36 - Најбољи тренер Републике Српске је Мирко Ждрало, који је селектор женске боксерске репрезентације Србије.
20.35 - Плакета за изузетна достигнућа у параолимпијском спорту припало је члану ККИ Врбас из Бањалуке Дражену Дувњаку (кошарка у колицима), а плакету за дугогодишњи допринос развоју параолимпијског спорта предсједнику Савеза кошарке у колицима Републике Српске Маринку Умичевићу.
20.34 - Плакете за допринос, развој и афирмацију спорта добили су Боксерски клуб Славија, који се дигао из феникса и постао шампион Лиге Србије те дугогодишњи предсједник Одбојкашког савеза Републике Српске и БиХ Милутин Поповић.
20.33. - Амбасадори спорта Републике Српске су Зоран Кукић, који дуги низ година прво као кошаркаш, а сада као тренер ради у Њемачкој те Владимир Гаћиновић шеф стручног штаба Спартака из Суботице.
20.32 - Плакете за допринос, развој и унапређење специјалних и паралелних веза Србије и Републике Српске у области спорта добили су предсједник Републике Српске Милорад Додик, предсједник Боксерског савеза Србије Ненад Боровчанин и предсједник жирија овогодишњег избора Момир Илић.
20.30 - Радио Телевизија Републике Српске за спортски догађај 2024. године прогласила је Међународни пливачки митинг "22 април".
20.28 - Предсједник Стручног жирија, прослављени рукометаш Момир Илић, захвалио се на позиву и срдачној добродошлици у Бањалуци и Републици Српској.
- Бити у било каквом жирију је увек незахвална и веома тешка задаћа, али надам се да смо на најпоштенији начин изнивелисали све резултате, којих је било за сваку похвалу. Свим награђенима пожелео би много среће и здравља за време предстојећих празника, али још боље резултате и спортска достигнућа у 2025. години - рекао је Илић.
20.23 - У име организатора окупљенима у препуној концертној дворани Банског двора обратила се главна и одговорна уредница "Гласа Српске" Борјана Радмановић-Петровић.
- Када смо се прошле године окупили на овом мјесту наговијестили смо да ће ова, 2024. олимпијска година бити посебно изазовна, како за спортисте тако и за нас у "Гласу Српске". И били смо у праву. Колико је била изазовна, толико је била и успјешна о чему најбоље свједочи конкуренција за избор најбољих спортиста Републике Српске, која је ове године била најјача у посљедњој деценији. Истовремено, пред "Гласом" је био озбиљан задатак да овај, 70. јубиларни избор учини посебним, а докази да смо у томе успјели налазе се у овој дворани. Са посебном пажњом пратили смо све оно што су у години на измаку радили наши спортисти, не само на Олимпијским играма у Паризу, гдје су недостатак среће и неке неспортске околности утицале да неко од спортиста из Српске не дође до борбе за медаље, него и на другим теренима широм Европе и свијета - рекла је Борјана Радмановић- Петровић.
20.20 - Прочитано је писмо предсједника Републике Српске Милорада Додика, који је био на челу Организационог одбора ове манифестације.
20.10 - Почео је 70. Избор "Гласа Српске" десет најбољих спортиста Републике Српске.
На челу стручног жирија је бивши прослављени рукометаш Момир Илић, а чланови су рукометни великан Младен Бојиновић, кошаркашица репрезентације Србије Саша Чађо, фудбалски тренер Владо Јагодић, први човјек мушког и женског одбојкашког клуба Борац, некадашњи свјетски првак у каратеу Борис Поповић, представник Министарства породице, омладине и спорта Ненад Рађевић те новинари Драган Новаковић (Радио Телевизија Републике Српске), Горан Караћ ("Независне новине"), Милан Зубовић ("Глас Српске") и уредник спортске рубрике "Гласа Српске" Дарко Драгичевић.
На челу Организационог одбора био је предсједник Републике Српске Милорад Додик, док ће водитељски пар поново бити тандем РТРС-а Звјездана Милаковић и Дарко Савић. У музичком дијелу наступиће Невена Божовић, која је представљала Србију на "Пјесми Евровизије" 2019. године.
Већ по обичају, у склопу акције "Гласа Српске" Министарство породице, омладине и спорта наградиће перспективне спортисте.
На листи предложених спортиста налазе се: Воислав Грубиша (атлетика), Андреј Недић (тенис), Лана Бјелица (џудо), Стефан Добријевић (кик-бокс), Срђан Граховац (фудбал), Бориша Симанић (кошарка), Марија Гњатић (стони тенис), Јован Лекић (пливање), Сара Ћирковић (бокс), Страхиња Ерић (скијање), Ана Зубац (одбојка), Матеј Рашић (стрељаштво), Недим Хаџић (рукомет), Марина Куртеш (карате), Дражен Дувњак (кошарка у колицима), Ивана Илић (тековондо) и Драшко Вујковић (ватерполо).
На завршној манифестацији биће додијељено још награда, признања и плакета и то у категоријама: најбољи спортиста из Републике Српске, најбољи тренер, амбасадор спорта Републике Српске, плакета за специјалне и паралелне везе Републике Српске и Србије, плакета за дугогодишњи допринос развоју спорта, најбољи спортски догађај године, плакета за изузетна достигнућа у параолимпијском спорту, плакета за спортски подухват године, плакета постхумно, плакета за животно дјело и Златно перо "Лимун Папић" као награда најбољем спортском новинару Српске. Годинама ова награда изазива доста интересовања код публике. Прва је 2003. године постхумно додијељена Лимуну Папићу, а потом су је добијали Жељко Тица, Бране Радуловић, Славко Басара, Драган Новаковић, Драган Пајић, Дарко Драгичевић, Синиша Тркуља, Немања Бабић, Маја Предраговић, Зоран Прњатовић, Јована Кецман, Томо Марић, Синиша Котараш, Андреј Кнежевић, Бојан Божић, Дејан Кондић, Александра Перић, Младен Стојановић, Драгиша Ћорсовић и Слободан Бабић.
Босанска Крајина
1955. Мирко Петричевић, гимнастичар
1956. Перо Поповић, мотоциклиста
1957. Мирослав Никић, гимнастичар
1958. Јеролим Караџа, рукометаш
1959. Јеролим Караџа, рукометаш
1960. Јеролим Караџа, рукометаш
1961. Јеролим Караџа, рукометаш
1962. Енвер Букић, шахиста
1963. Златко Есаповић, атлетичар
1964. Танасије Куваља, бициклиста
1965. Исхак Салама, кајакаш
1966. Виктор Купљеник, падобранац
1967. Енвер Букић, шахиста
1968. Јеролим Караџа, рукометаш
1969. Милорад Каралић, рукометаш
1970. Абас Арсланагић, рукометаш
1971. Златан Ибрахимбеговић, кајакаш
1972. Небојша Поповић, рукометаш
1973. Маријан Бенеш, боксер
1974. Милан Вукић, шахиста
1975. Здравко Рађеновић, рукометаш
1976. Абид Ковачевић, фудбалер
1977. Здравко Рађеновић, рукометаш
1978. Драгомир Вујковић, боксер
1979. Билко Качар, атлетичар
1980. Мерсада Бећирспахић, кошаркашица
1981. Јовица Елезовић, рукометаш
1982. Ермин Велић, рукометаш
1983. Антон Јосиповић, боксер
1984. Антон Јосиповић, боксер
1985. Златан Арнаутовић, рукометаш
1986. Златко Сарачевић, рукометаш
1987. Изток Пуц, рукометаш
1988. Слађана Голић, кошаркашица
1989. Кемал Арнаутовић, кајакаш
1990. Драшко Божић, спортски пилот
1991. Горан Ступар, рукометаш
Република Српска
1992. Мирољуб Кременовић, каратиста
1993. Санда Вуковић, кошаркашица
1994. Драгиша Вулетић, каратиста
1995. Вања Мандић, самбисткиња
1996. Милош Плећаш, кик-боксер
1997. Синиша Гатарић, каратиста
1998. Зоран Кукић, кошаркаш
1999. Слађана Голић, кошаркашица
2000. Далибор Благојевић, каратиста
2001. Борис Јеличић, каратиста
2002. Драженко Нинић, кик-боксер
2003. Драженко Нинић, кик-боксер
2004. Ђорђе Паштар, куглаш
2005. Горан Пашић, кануиста
2006. Лусија Кимани, атлетичарка
2007. Дијана Васић, одбојкашица
2008. Митар Мрдић, џудиста
2009. Немања Билбија, фудбалер
2010. Драгица Драпић, каратисткиња
2011. Младен Плоскић, каратиста
2012. Ивана Нинковић, пливачица
2013. Филип Адамовић, кошаркаш
2014. Немања Гордић, кошаркаш
2015. Наташа Видовић, каратисткиња
2016. Михајло Чепркало, пливач
2017. Ана Гајић, одбојкашица
2018. Дарко Савић, кајакаш
2019. Бојан Љубишић, рукометаш
2020. Далибор Илић, кошаркаш
2021. Горан Закарић, фудбалер
2022. Павле Дујаковић, каратиста
2023. Божидар Вучуревић, џудиста
2024. Сара Ћирковић, боксерка
Повезани текстови:
Прослављена имена у жирију јубиларне "Гласове" манифестације бирала најбоље спортисте Српске
Традиционална манифестација "Гласа" прославља велики јубилеј: Нове звијезде на спортском небу Српске
"Гласова" манифестација из угла статистике: Караџа за сва времена!
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.