ПСЖ и Арсенал одлучују о побједнику ЛШ: Судар филозофија

Дејан Кондић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
ПСЖ и Арсенал одлучују о побједнику ЛШ Фото: Агенције | ПСЖ и Арсенал одлучују о побједнику ЛШ

БУДИМПЕШТА - А сада оно најбоље. Финале. Завршна представа Лиге шампиона у суботу од 18 часова доноси нам окршај браниоца трофеја Пари Сен Жермена и Арсенала.

Само девет тимова завршило је сезону Лиге шампиона без пораза. Арсенал је на само једну утакмицу удаљен од тога подвига. На путу им стоје "свеци", први браниоци титуле који су стигли до финала још од Реал Мадрида у сезонама 2016/17 и 2017/18. На "Пушкаш арени" видјећемо репризу прошлогодишњег полуфинала, када је екипа Луиса Енрикеа побиједила у обје утакмице укупним резултатом 3:1. У пет сусрета ових клубова у овом такмичењу, Арсенал је побиједио само једном у лигашкој фази прошле сезоне, а ови тимови и два пута су ремизирали у сезони 2016/17. Арсенал је пут до финала градио на јакој дефанзиви, сачувавши мрежу у девет мечева.

Тим Микела Артете примио је само четири гола у лигашкој фази. У међувремену, Париз је до финала дошао на крилима моћног напада. Са 44 постигнута гола надомак су остварења Барселоне од 45 погодака у једној сезони. Хвича Кварацхелија предводник је "светаца" са десет голова и шест асистенција током сезоне, седам тих погодака постигао је у нокаут фази и у врхунској је форми.

Арсеналов успон под Артетом био је постепен, али значајан, четвртфинале 2023/24, полуфинале 2024/25, а сада и прво финале за клуб од 2005/06. За Арсенал, побједа би крунисала историјску кампању и први пут би се трофеј преселио у сјеверни Лондон, док би тријумфом Париз дошао до друге европске круне. На тај начин Парижани би се етаблирали као први француски клуб који је освојио двије узастопне титуле, а тако би се и додатно учврстило насљеђе тренера Луиса Енрикеа у клубу из Града свјетлости. Повреда бутног мишића Ашрафа Хакимија највећи је проблем за браниоце титуле.

Мароканац није играо од прве утакмице полуфинала против Бајерна, иако је наставио са тренинзима пред финале. Усман Дембеле је замијењен током првог полувремена посљедње лигашке утакмице Парижана, али не би требао бити споран за финале. На другој страни, Нони Мадуеке је повриједио тетиву пред крај посљедње лигашке утакмице Арсенала против Кристал Паласа и под знаком је питања за финални меч. Жиријен Тимбер, који је ван терена од марта због проблема са препонама, и даље се нада да ће играти, али његов колега из одбране играч Бен Вајт дефинитивно неће играти након тешке повреде кољена против Вест Хема 10. маја.

Зиберт на центру

Меч на "Пушкаш арени" водиће њемачки судија Данијел Зиберт. Њему ће помагати земљаци Јан Зајдел и Рафаел Фолтин, те Швајцарац Сандро Шерер као четврти у том тиму. У ВАР соби сједиће такође Нијемци Бастијан Данкерт и Роберт Шредер, уз Шпанца Карлоса дел Серо Грандеа.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.