Наредно коло могло би да отклони све дилеме око титуле и опстанка у Премијер лиге

Дарко Пашагић
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Наредно коло могло би да отклони све дилеме око титуле и опстанка у Премијер лиге

БАЊАЛУКА - Иако су до краја Премијер лиге БиХ за сезону 2024/25 остала само три кола да се одиграју, још је много непознаница, а већина њих би могла да буде ријешена већ у 31. колу, које би се бар, према најавама, требало играти од петка до недјеље.

Још на почетку сезоне се знало да ће због реорганизације такмичења, односно смањења Премијер лиге на десет клубова, из елите на крају овог првенства испасти четири клуба. Одавно је јасно да ће у нижи ранг, односно у Прву лигу ФБиХ Слобода и ГОШК, као и Игман, који још може остати у елити, али само у најлуђим комбинацијама, јер до краја има да игра против Зрињског и Борца, који се боре за титулу. То значи да се тражи четврти путник у нижи ранг или можда екипа, која би могла да разиграва за опстанак у Премијер лиги. Наиме, ако се на деветом мјесту нађе клуб из ФБиХ разиграваће са шампионом Прве лиге ФБиХ за мјесто у премијерлигашкој конкуренцији, а уколико то буде екипа из Републике Српске мораће аутоматски у Прву лигу РС.

А, то кобно девето мјесто у овом тренутку желе да избјегну шестопласирани Вележ, седмопласирано Посушје, осмопласирани Широки Бријег и деветопласирани Радник. Теоретски из елите може испасти и Слога, али ће Добојлије свој статус вјероватно потврдити већ у наредној рунди када дочекују Слободу.

Од угрожених екипа Мостарци са 38 бодова су у најповољнијем положају, али очигледне турбуленције у спортском сектору у протеклих седам, осам мјесеци (долазак Ирфана Буза за шефа струке, па његов одлазак, затим долазак Аднана Мравца на мјесто спортског директора па његов одлазак и на крају долазак Владимира Јанковића за шефа струке) су их довели у ситуацију да у завршницу сезоне не улазе мирни. У 31. колу у Мостар стиже Сарајево, затим "рођени" гостују на Грбавици и сезону затварају домаћим сусретом са Слогом. Три бода из ова три сусрета ће им сасвим сигурно бити довољна да избјегну девету позицију која не гарантује останак у елити.

У доста повољној ситуацији је и Широки Бријег (37 бодова), који има прилично добар распоред до краја сезоне. Наиме у посљедњем колу на "Пецари" играју са отписаном Слободом и може се рећи да имају три бода у џепу што би им на крају могло и гарантовати опстанак у елитном друштву. А, прије дуела са Слободом на "Пецару" долази Жељезничар и сасвим сигурно ће изабраници Деана Клафурића учинити све што је у њиховој моћи да у овом мечу дођу до та три бода која им гарантују мирнијих посљедњих 180 минута. Између поменута два домаћа сусрета Широки Бријег гостује код Слоге.

Када се све то узме у обзир јасно је да су пред три одлучујућа кола у најтежој ситуацији Посушје и Радник, а управо та два клуба ће већ у наредној 31. првенственој рунди угостити једина два кандидата за титулу, Зрињски и Борац. А то доводи до закључка да би управо резултати у та два меча могли да одлуче ко је нови шампион, а ко је екипа која ће првенство завршити на деветој позицији.

Меч на стадиону "Мокри Долац" у којем се састају Посушје и Зрињски игра се у суботу од 18.30 часова, а улог за обје екипе је огроман. Наиме, поприлично је јасно да би Посушје евентуалном побједом највјероватније осигурало опстанак, баш као што би Зрињски у случају тријумфа практично био шампион (посљедња два кола игра са отписаним Игманом и ГОШК-ом). Реми не одговара ни једнима ни другима, а њега највише прижељкују у редовима Радника и Борца, који ће на терен дан касније у недјељу од 15.15 часова на Градском стадиону у Бијељини. Наиме, уколико се меч на "Мокром Долцу" заврши неријешено, Радник побједом против Борца престиже Посушје, а исто тако Бањалучани у случају тријумфа престижу Зрињски што би им највјероватније значило и одбрану титуле (посљедња два кола дочекују Посушје и гостују Игману). Међутим, ако побиједи Радник Борцу се отвара могућност да тријумфом у Бијељини дође поново до титуле, а то значи и селидбу Радника у нижи ранг. С друге страна славље Мостараца у Посушју им практично осигурава прво мјесто, а то би отворило могућност да Бијељинци против не више тако мотивисаног Борца дођу до три бода и практично осигурају опстанак.

Како ће се ситуација одвијати остаје да се види, али је јасно да ће 31. коло Премијер лиге БиХ донијети велика узбуђења и много неизвјесности. У зависности од резултата у тим мечевима знаће се да ли ће се мечеви преостале двије првенствене рунде, 32. и 33. играти у истом термину. Наиме, Правилник Фудбалског савеза БиХ изричито каже да се мечеви посљедња два кола морају играти у истом термину, уколико Комитет за такмичење не одлучи другачије, односно уколико утакмице не буду имале утицаја на положај на табели.

Премијер лига

1. Зрињски    30         24         4            2            67:13   76

2. Борац           30         24         3            3            56:12   75

3. Сарајево     30         17         9            4            54:20   60

4. Жељезничар          30         18         5            7            49:33  59

5. Слога           30         12         5            12         31:40   41

6. Вележ          30         9            11         10         39:35   38

7. Посушје      30         10         7            13         34:36   37

8. Широки Бријег     30         10         7            13         36:43  37

9. Радник        30         11         3            16         41:49   36

10. Игман       30         8            5            17         29:60   29

11. ГОШК        30         2            3            25         20:70   9

12. Слобода (-3)        30         1            6            23         16:61  6

 

 

1. ЗРИЊСКИ (76)

31. коло           Посушје – Зрињски

32. коло           Зрињски - Игман

33. коло           ГОШК- Зрињски

 

2. БОРАЦ (75)

31. коло           Радник – Борац

32. коло           Борац – Посушје

33. коло           Игман – Борац

 

6. ВЕЛЕЖ (38)

31. коло           Вележ – Сарајево

32. коло           Жељезничар – Вележ

33. коло           Вележ - Слога

 

7. ПОСУШЈЕ (37)

31. коло           Посушје – Зрињски

32. коло           Борац – Посушје

33. коло           Посушје – Сарајево

 

8. ШИРОКИ БРИЈЕГ (37)

31. коло           Широки Бријег – Жељезничар

32. коло           Слога – Широки Бријег

33. коло           Широки Бријег - ГОШК

 

9. РАДНИК (36)

31. коло           Радник – Борац

32. коло           Сарајево – Радник

33. коло           Радник - Жељезничар

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.