Фото: Званично: Држављанима Србије забрањен улазак у ЕУ
Савјет ЕУ објавио је ажурирану листу трећих земља чијим грађанима је дозвољено путовање у ЕУ од 1. августа, на којој се поново не налази ниједна земља са Западног Балкана, укључујући и Србију.
У односу на листу од прије двије недјеље уклоњен је и Алжир.
На листи земаља ван ЕУ чијим држављанима је дозвољено путовање су: Аустралија, Канада, Грузија, Јапан, Мароко, Нови Зеланд, Руанда, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис, Уругвај и Кина која је условљна принципом реципроцитета.
У Бриселу наводе да се критеријуми којима се одређује које ће земље бити на листи односе се првенствено на епидемиолошку ситуацију, мјере заштите, укључујући физичко дистанцирање као и социјалне и економске параметре.
Листа земља би требало да буде ревидирана сваке двије недјеље у односу на посљедње епидемиолошке податке, а у Савјету ЕУ наводе да ће се током летње паузе у августу сазвати ванредни састанак уколико дође до дратсичне промјене ситуације у некој од земаља.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.