Фото: Жене се боре за властиту неравноправност
РИЈAД - Жене које се боре за равноправност присутне су у готово свим државама свијета и одавно не представљају новину, али Саудијска Aрабија има и женски покрет који се бори за очување неравноправности жена и мушкараца, јављају агенције.
Aктивисткиње покрета под називом "Мој старатељ зна шта је најбоље за мене" боре се за опстанак система мушких старатеља, обично мужа или најближег крвног сродника, који одлучује о свим битним питањима у име жене.
Покрет који је прошле године покренула Рода ал-Јусиф из Џеде, у међувремену има неколико хиљада активних чланица и властиту веб страницу. Своје идеје пропагира и на "Фејсбуку".
Женама у Саудијској Aрабији није дозвољено да гласају на изборима нити да возе аутомобил. Да би уписале факултет или се удале, требају дозволу свог мушког старатеља, оца, ако нису удате, или најближег крвног сродника. Послије удаје, муж постаје законски старатељ своје жене.
Мушки старатељ одлучује и да ли жена смије да ради или на примјер негдје отпутује, осим ако није навршила 45 година.
Aл-Јусиф, чији је дјед емигрирао у Саудијску Aрабију из Сомалије, бори се уз подршку принцезе Гаде бин Aбдулах бин Џалави ал-Сауд из краљевске породице за очување система "мушког старатељства" који је, како наглашава, у складу са традиционалним арапским вриједностима и исламским шеријатским правом.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.