Фото: Танјуг/АП
| Володимир Зеленски
КИЈЕВ- На основу нацрта закона о ратификацији споразума о зајму са Европском унијом, који је поднио украјински предсједник Володимир Зеленски, та земља ће затражити зајам од ЕУ у износу од 90 милијарди евра.
Према саопштењу на интернет страници украјинског парламента, нацрт закона утврђује оквир за Украјину да из ЕУ привуче укупна средства од 90 милијарди евра, преноси Ројтерс.
ЕУ је крајем априла, након вишемесечног застоја, одобрила кредит од 90 милијарди евра за Украјину након што је Мађарска укинула вето, који је намијењен за финансијску и одбрамбену помоћ за 2026. и 2027. годину.
Европски савјет је финализовао споразум у априлу 2026. године, тако што је 30 милијарди евра намијењено за макроекономску буџетску помоћ а 60 милијарди евра намијењено је јачању одбрамбено-индустријских капацитета Украјине.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.