Због прекида концерта приведене четири особе

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Анадолија

ПАРИЗ - Француска полиција је привела четири особе након што су демонстранти запалили бакље током концерта Израелске филхармоније у Паризу.

Сукоби су избили у концертној сали током једног од три прекида наступа диригента Лахава Шанија и пијанисте Андраша Шифа.

Концерт, на којем је изведен програм са дјелима Бетовена и Чајковског, већ је критиковао француски синдикат извођачких умјетности, а пропалестински активисти су позвали на бојкот.

Међутим, министарка културе Рашида Дати снажно је бранила слободу креативности као француску вриједност, а министар унутрашњих послова Лоран Нуњез рекао је да ништа не може да оправда "озбиљне немире у дворани".

Посјетиоци су покушали да прекину концерт три пута, укључујући два пута бакљом, јавља Би-Би-Си.

Данашњи прекид изазвао је љутиту реакцију владиних званичника, а Лоран Нуњез је снажно осудио инциденте и похвалио полицију за брзу реакцију.

Али Манон Обри, посланица Европског парламента из редова радикалне љевичарске странке Непокорна Француска, није осудила инцидент истичући да умјетници у том оркестру "представљају израелску државу која чини ратне злочине".

Прије концерта, пропалестински активисти су инсистирали на његовом отказивању.

Иако синдикат "ЦГТ-Спектакл", који представља раднике у сценским умјетностима, није отишао тако далеко. Синдикат је позвао Париску филхармонију да "подсјети своју публику на изузетно озбиљне оптужбе изнијете против израелских лидера" и концерт је видио као "покушај нормализације од стране државе Израел". /крај/

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.