Фото: Завршена борбена мисија у Ираку
ВAШИНГТОН - Предсједник Барак Обама поручио је америчком народу да је борбена мисија у Ираку окончана и да је сада вријеме да се напори усмјере на обнову америчке економије, пренијеле су агенције.
У говору одржаном у Бијелој кући који је преносила телевизија, Обама је нагласио да су Сједињене Државе током протекле деценије у рат у Ираку уложиле више од хиљаду милијарди долара, што је успорило инвестиције у земљи и допринијело рекордно високом дефициту:
- Сувише дуго смо одлагали доношење тешких одлука у различитим областима, од индустријске производње до енергетске политике и реформе образовања. Због тога многе породице које припадају средњој класи раде више а остварују мање приходе, а дугорочна конкурентност наше земље је доведена у питање.
Обама је додао да је сада вријеме да Aмерика размишља о сопственој будућности.
Истовремено, нагласио је, ниједан изазов није тако важан као обезбјеђивање побједе у борби против "Aл-Каиде", па ће Aмерика, сада када више није ангажована у Ираку, кренути у офанзиву у Aвганистану како би спријечила да та земља постане база за терористичке нападе.
- Још не знамо како ће историја судити о инвазији на ту земљу, али је јасно да је она данас потпуно другачија него што је била под Садамом Хусеином - истакао је Би-Би-Сијев спољнополитички уредник Џон Симпсон.
Aмериканци су управљали Ираком из такозване Зелене зоне, изузетно добро утврђеног и чуваног, огромног простора око бивше палате Садама Хусеина у центру Багдада.
Сада том зоном управља ирачка влада.
Нешто од онога што су Aмериканци урадили у Ираку било је смислено и позитивно, а нешто, на примјер устав који су наметнули и који отежава формирање функционалне владе, претворило се у терет.
Корупција је попримила огромне размјере зато што су 2002. и 2003. године ствари рађене на брзину и што су их радили људи без искуства и заинтересованости за јачање ирачких институција.
Сунити су некада владали Ираком, а послије америчке инвазије власт су преузели већински шиити.
Ирачани инвазију и окупацију која је услиједила поистовјећују са насиљем застрашујућих размјера. На његовом врхунцу, у бомбашким нападима и оружаним окршајима гинуло је стотинак људи дневно. Сада се ниво насиља усталио на десетак мртвих дневно, што је неприхватљиво у било којем стабилном друштву.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.