Фото: Западњаци у опасности у Бенгазију и већем дијелу Либије
Бенгази - Послије Велике Британије, и Њемачка, Холандија, Канада и Аустралија позвале су све своје држављане који се налазе у Бенгазију да одмах напусте тај либијски град, због опасности која пријети држављанима западних земаља, преносе агенције.
- Сада смо свјесни конкретне и непосредне опасности за западњаке у Бенгазију и тражимо од британских држављана који су тамо упркос нашем савјету, да хитно оду - навео је у саопштењу Форин офис, не наводећи одакле пријети опасност за држављане западних земаља.
Њемачко министарство спољних послова је, такође, на свом сајту позвало своје држављане да напусте “хитно град и регион Бенгазија”.
- Према подацима којима располаже федерална влада, постоји непосредан и конкретан ризик за грађане западних земаља у Бенгазију - навело је немачко министарство.
Портпарол холандског министарства спољних послова поручио је сународницима да “не путују према и кроз Бенгази”.
Аустралија је данас упозорила своје држављане на “специфичну и непосредну пријетњу” по грађане западних земаља у Либији, што су
учиниле и канадске власти.
- Постоји ризик од напада из одмазде против западних циљева у Либији послије француске интервенције у Малију - навело је аустралијско министарство спољних послова и прецизирало да се у Либији налазе 22 Аустралијанца, од чега двоје у Бенгазију.
Европски званичници рекли су агенцији АП да су стране школе, фирме и сједишта невладиних организација међу потенцијалним метама.
Форин офис од септембра 2012., када су у нападу екстремиста у Бенгазију убијени амбасадор САД и још три Американаца, савјетује Британцима да не путују у Бенгази и друге дијелове Либије, изузимајући Триполи и још неколико градова.
Америчка државна секретарка Хилари Клинтон у сриједу је у Конгресу САД свједочила о нападу на америчко представништво у Бенгазију 11. септембра прошле године.
Тада су естремисти поред напада на амерички конзулат, запалили и возило итаљанског дипломате.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.