Фото: Забрана употребе заставе Конфедерације на војним базама
ВАШИНГТОН - САД су увеле забрану истицања заставе Конфедеративних Америчких Држава на америчким војним базама широм свијета.
Министар одбране САД Марк Еспер представио је нову политику којом се забрањује употреба заставе Конфедерације, након што су поједина одјељења америчке војске учинила исто због забринутости да би могла да подстакне расне тензије и наруши кохезију војске.
"Заставе које истичемо морају бити у складу са војним императивима реда и дисциплине, третирајући све наше људе достојанствено и са поштовањем и одбацујући симболе који изазивају подјеле", изјавио је Еспер.
Позивајући се на изјаве америчких званилника, АП је раније данас јавио да Министарство одбране САД разматра нову политику којом ће бити забрањено истицање заставе Конфедерације на војним објектима.
Симболи Конфедерације били су мета напада током протеста због расизма који су недавно организовани у САД и Европи, а демонстранти тврде да ти симболи глорификују расизам и ксенофобију, пише "Спутњик".
Током протеста рушени су кипови генерала Конфедерације.
Предсједник САД Доналд Трамп оштро је критиковао уклањање симбола Конфедерације из јавности и противио се забрани истицања заставе Конфедеративних Америчких Држава, тврдећи да је истицање поменутих симбола законито у складу са слободом говора.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.