За несрећу крива пољска страна

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: За несрећу крива пољска страна

МОСКВA - За авионску несрећу, у којој је у априлу прошле године, код Смоленска, погинуо пољски предсједник Лех Качињски, крива је искључиво пољска страна, а руски контролори лета нису направили ниједну грешку, закључено је у јуче објављеном коначном извјештају руског Међувладиног комитета за авијацију који је водио истрагу, пренијеле су агенције.

Присуство Качињског у авиону, који се 10. априла срушио код Смоленска у Русији, одводећи у смрт свих 96 путника и чланова посаде, било је кључни фактор који је довео до пада летјелице, показали су резултати истраге Међувладиног комитета за авијацију.

- Он ће полудјети - рекао је један од чланова посаде, мислећи на Качињског, како се могло чути на аудио снимку лета чији су дијелови пуштени на конференцији за новинаре тог комитета.

- Очекивана негативна реакција главног путника на препоруку да авион не слети по плану представљала је психолошки притисак на чланове посаде и утицала је на одлуку да се слијетање настави - изјавила је директорка Међувладиног комитета за авијацију Татјана Aнодина.

Како су пренијеле агенције, у извјештају је наведено да је притисак на посаду да слети по лошем времену директно вршио командант ваздухопловства који се налазио у кокпиту. Обдукциони налаз је показао да је он имао велику количину алкохола у крви.

Aнодина је казала и да посада у тренутку полијетања из Варшаве није имала податке о временским условима.

Aвион "Ту-154" пао је код Смоленска 10. априла прошле године при маневру слијетања по густој магли, а у несрећи је погинуло укупно 96 људи. Качињски је предводио делегацију која је путовала на комеморативну свечаност у Катинску шуму, гдје је прије 70 година по налогу Стаљина убијено 22.000 Пољака.

У несрећи су погинули и супруга Качињског, као и велики дио руководства земље.

Након што је коначни извјештај предат Пољацима, он ће бити преведен на пољски и потом ће га проучити министар унутрашњих послова Јежи Милер. Пољска комисија ће анализирати да ли су усвојене примједбе Пољске и затим ће изнијети свој став.

Сумње

У Пољској су појединци, међу којима и брат покојног предсједника, Јарослав, износили сумње у званичну верзију узрока авионске несреће.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.