Упозорење на пријетњу Хезболаха

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Упозорење на пријетњу Хезболаха

ТЕЛ AВИВ - Израел је прексиноћ оптужио либанску армију да затвара очи пред наоружавањем радикалног исламистичког Хезболаха, дан након експлозије у кући једног члана организације на југу Либана, јавиле су агенције.

Израелска армија објавила је видео-снимак, направљен, наводно, послије експлозије из беспилотне летјелице над тим селом, на коме се види како неколико људи, можда оперативци Хезболаха, износе оружје из зграде и утоварају га у камион.

Предсједник Израела Шимон Перес упозорио је да је Хезболах претворио Либан у "буре барута" и оптужио ту шиитску организацију да спречава Либан да склопи мир са Израелом и постане "Швајцарска Блиског истока."

Израелски амбасадор у УН Габријела Шалев поднијела је жалбу генералном секретару УН Бан Ки-Муну и предсједнику Савјета безбједности.

Она је истакла да експлозија у селу Тајр Филси представља озбиљно кршење резолуције УН, којом је окончан рат између Израела и Хезболаха, у љето 2006, а која позива на разоружавање Хезболаха и забрану паравојних снага јужно од ријеке Литани, навели су израелски медији.

У жалби је наведено да Израел сматра либанску владу одговорном за сваки инцидент који се догоди на њеној територији и очекује да предузме значајне кораке да спријечи поновно наоружавање Хезболаха.

Aмбасадорка Шалев је подсјетила да је то друга експлозија у наводном складишту оружја у посљедња три мјесеца, нагласивши да је то доказ да проиранска организација, која има подршку Сирије, држи нелегално оружје и гради нову војну инфраструктуру.

Израелска страна тврди да се оружје нагомилава међу цивилним становништвом у селима и зато од мировњака УН захтијева хитну истрага најновијег инцидента.

Хезболах и либанска армија су саопштили да је у експлозији једна особа рањена, а припадници снага УН у јужном Либану истражују да ли је зграда служила за складиштење оружја.

У једномјесечном рату 2006. у Либану је погинуло око 1.200 људи у Либану, највише цивила и 160 Израелаца, махом војника.

Становници либанског села, гдје је у понедјељак одјекнула експлозија, рекли су да је члан Хезболаха Aбдел Насер Иса пронашао ракету крај свог дома и покушао да је размонтира у гаражи, када је експлодирала.

Међутим, на видеу који је објавила израелска армија види се како се из његовог дома износи неколико ракета.

Опасност

- Није да Израел доводи у опасност Либан, већ Хезболах, као што Хамас доводи у опасност Палестинце - рекао је Шимон Перес. 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.