Украјинска војска ушла у Шахтјорск

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Украјинска војска ушла у Шахтјорск

Шахтјорск - Становници Шахтјорска у источној Украјини у паници напуштају своје куће, са незнатно личних ствари у малим коферима, док се у даљини чује минобацачка ватра.

Новинар агенције АП јавио је да су виши спратови неколико стамбених зграда у Шахтјорску погођени артиљеријском паљбом.

Украјинско министарство одбране саопштило је да су украјински војници ушли у Шахтјорск, иако су контролни пунктови који блокирају западни улаз у град остали под контролом побуњеника.

Борбе у тој и околним областима данас су други дан заредом спречиле холандску и аустралијску полицију да приђу мјесту пада обореног малезијског путничког авиона, гдје су планирали да почну потрагу за остацима преосталих тијела и прикупе форензичке доказе.

Малезијски авион са 298 путника, који је летио из Амстердама у Куала Лумпур, оборен је ракетом 17. јула и срушио се у доњецкој области у источној Украјини, недалеко од границе са Русијом, гдје се већ мјесецима воде жестоке борбе између снага украјинске владе и проруских побуњеника.

Украјински и западни званичници сматрају да су авион оборили побуњеници, највјероватније грешком, а да их је оружјем снабдијела Русија. И побуњеници и Москва то поричу.

Министарство одбране Украјине навело је данас да се борбе воде и у мјесту Сњижне, које лежи директно јужно од мјеста пада авиона, као и у другим мјестима источно од њега.

Побуњеници из Доњецка су на Твитеру објавили да се двије стране боре и у селу Росипње, гдје и даље леже разбацани дијелови авиона.

Војни лидер побуњеника Игор Иванов рекао је за руску државну новинску агенцију РИА-Новости да је то село пало у руке владе.

Иванов је додао и да је лидер сепаратиста у Доњецку Александар Бородај отишао у Русију, што агенција АП оцјењује као још један знак урушавања морала у редовима проруских бораца.

Виктор Антјуфејев, који је такође поријеклом Рус као и Бородај, рекао је да ће он преузети мјесто вршиоца премијера сепаратистичке владе у Доњецку.

Према Високом комесаријату УН за људска права, од средине априла у борбама између украјинске војске и проруских бораца на истоку Украјине погинуло је 1.129 људи, док је рањено најмање 3.442 особе, а више од 100.000 људи напустило је своје домове, бјежећи од сукоба.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.