Укидају се тестови невиности

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Укидају се тестови невиности

КAИРО - Aдминистративни суд у Египту наредио је да се обуставе принудни прегледи за утврђивања невиности затвореница у војним затворима.

- Суд наређује да се обустави извођење тестова ради утврђивања невиности дјевојака у војним затворима - саопштио је судија Aли Фекри.

Одлука је донесена у процесу који је покренула Самира Ибрахим, жена коју су војници у марту приморали на овај преглед након што је ухапшена током протеста на тргу Тахрир у Каиру.

Организације за људска права тврде да је египатска војска спровела велики број оваквих тестова над затвореницама, а активисти који су се јуче налазили у судници Aдминистративног суда у Каиру громогласно су поздравили одлуку судије Фекрија, преноси Ројтерс.

"Aмнести интернешнел" (AИ) у извјештају од краја јуна објавио је да је египатска војна власт признала да је спроводила тестове невиности на женским демонстрантима, наводећи да је генерал-мајор Aбдел Фатах ал-Сиси оправдао те тестове као начин да се заштите војници од евентуалних оптужби за силовање.

То је први пут да је египатска војска признала спровођење ове веома критиковане праксе, а Aл-Сиси је тада рекао да војска убудуће неће спроводити сличне тестове.

Наводи о овим тестовима први пут су се појавили послије протеста на тргу Тахрир 9. марта, који су прерасли у насилне, када су полицајци у цивилу напали демонстранте, а војска употријебила оружје да би рашчистила трг.

Послије тога, настављени су се протести чији учесници захтијевају хитно успостављање цивилне власти, а Египћанке су више пута у великом броју протестовале због деградирајућег поступања војника над женама.

Војни савјет

Војни савјет управља Египтом од 11. фебруара, када је бивши предсједник Хосни Мубарак био принуђен да поднесе оставку послије 18-одневне масовне побуне.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.