Ухапшен пољски Брејвик

B92
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Ухапшен пољски Брејвик

ВАРШАВА - Пољска полиција ухапсила је у Кракову Брунона Квјећена због плана да са четири тоне експлозива дигне у ваздух парламент кад у њему буду шеф државе, премијер и министри.

Агенти Агенције за унутрашњу безбједност су оцијенили да су његови планови постали сувише непредвидљиви.

Тај 45-годишњи асистент на Катедри за физику и хемију Пољопривредног универзитета у Кракову, кога су медији одмах назвали "пољски Брејвик" ухапшен је 9. новембра, послије  скоро годину праћења.

- Постао је тако непредвидљив да нисмо хтјели да чекамо да измисли нешто ново. Посебно када је почео јако да се интересује за прославу годишњице независности и марш са предсједником Броњиславом Коморовским на челу 11. новембра - казао је за "Газету виборчу" неименовани агент Агенције.

Вијест о томе да је тихи научник, одмалена љубитељ експлозива, који није ни на интернету ни пред студентима скривао своје националистичке и ксенофобне ставове и увјерење да Пољском не владају истински Пољаци, Брунон Квјећен спремао напад на доњи дом парламента током сједнице, када у згради буде и цио државни врх на расправи о буџету, одјекнула је у уторак у Пољској као бомба.

Иако је имао најдаље разрађени план за напад на зграду Сејма, помоћу аутомобила-бомбе, цистерне у којој би било четири тоне експлозива, несуђени атентатор имао је и алтернативне циљеве.

- Рачунао је да би напад на Сејм, Министарство иностраних послова или Министарство финансија највише заоштрио атмосферу у земљи - написала је Агенција у повјерљивом обавјештењу предсједнику Коморовском и премијеру Доналду Туску крајем октобра да је откривен план терористичког напада на државне институције.

У Пољској се евентуални терористички напад очекивао прије од стране исламских фундаменталиста, због ангажовања пољске армије у Ираку и у Авганистану, а не од домаћег "вука самотњака" без везе са било којом политичком организацијом и партијом, кога води мржња према демократски изабраним властима, а инспирација му је био норвешки атентатор Андерс Брејвик.

- Алармантне сигнале никада не можемо да ниподаштавамо. Брунон Квјећен је упозорење за пољску државу и друштво. Не можемо да толеришемо јавно позивање на расистичку мржњу и нетолеранцију - рекао је координатор кампање "Никад више" против расизма, ксенофобије и говора мржње Марћин Корнак.

Он је подсјетио да је у Пољској забиљежено од 1989. године 60 убистава чији је мотив била расистичка или ксенофобна мржња.

Ухапшени мушкарац је дјелимично признао кривицу и ако буде доказна његова кривица, слиједи му вишегодишња затворска казна, као и двојици саучесника који су ухапшени због илегалног посједовања оружја.

Узор напад у САД

Пољак је планирао напад по узору на бомбашки напад из 1995. у Оклахома Ситију, у САД, када је погинуло 168 људи, а 700 повријеђено.

- Ухапшен је уз оптужбу да је планирао терористички напад експлозивом на уставне органе Пољске - саопштио је портпарол тужилаштва у Кракову Пјотр Космати.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.