Убица Бин Ладена без пензије

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Убица Бин Ладена без пензије

Вашингтон - Бивши припадник елитне јединице америчких снага "Фоке", који је постао славан јер је убио лидера Ал каиде Осаму бин Ладена, након изласка из војске остао је без пензије и здравственог осигурања, а има и финансијских проблема.

Оперативац, који је назван само "Стријелац", говорио је за "Инквајерер" о детаљима напада извршеног на комплекс у којем се Бин Ладен скривао у пакистанском граду Аботабаду у мају 2011. године, али и о тешкоћама да се врати у цивилне токове.

Амерички предсједник Барак Обама хвалио је поступак овог војника, а смрт Бин Ладена многи су сматрали кључним достигнућем током његовог првог предсједничког мандата, напомиње амерички дневни лист.

"Стријелац" је испричао да су након упада у кућу у Аботабаду, припадници јединице претраживали собе, те да је он стигао до собе у којој се скривао Бин Ладен.

"Прошао сам у собу. Тамо је био Бин Ладен. Пушка му је стајала на полици са десне стране. Кренуо је оружју и у секунди сам пуцао. Два хица у чело и још један док је падао. Пуцао сам поново и гледао како издише", прича "Стријелац".

Он наводи да се, док је гледао како Бин Ладен умире, упитао "да ли је то најбоља, или најгора ствар коју је икад учинио?"

"Стријелац" је напустио америчке оружане снаге у септембру 2012, након 16 година проведених у специјалним јединицама.

Према његовим ријечима, сада је суочен са бројним медицинским проблемима изазваних извршавањем задатака.

Он је нагласио да је одлучио да се пензионише, јер се бојао да неће доживјети одрастање дјеце. "Схватио сам да више нема налета адреналина приликом уласка у оружане сукобе", каже он.

Британски дневник "Гардијан" наводи да је "Стријелац" из војске изашао са предвиђених 20 година радног стажа добио би пензију, али пошто је отишао раније остао је без примања, здравственог осигурања за себе и породицу.

Према претпоставкама америчке истраживачке организације "Институт урбан", скоро сваки десети војни ветеран нема основно здравствено осигурање и њихова служба у специјалним јединицама им не оомогућава посебан статус по одласку у пензију.

Припадници тима "Фока" додатно своју ситуацију отежавају политиком повјерљивости, због чега не могу да уновче своја достигнућа приликом запошљавања у цивилним секторима.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.