Фото: У САД преминуо чувар нацистичког логора, рођен у Хрватској
Пенсилванија - Некадашњи чувар нацистичког концентрационог логора Антон Гејзер, који је покушавао правним путем да избјегне депортацију из САД, преминуо је у Пенсилванији у 88. години, саопштио је његов адвокат, преносе агенције.
Гејзер је умро током викенда и сахрањен је у понедјељак у граду Хермитиџ, око 100 километара од Питсбурга.
Гејзер је рођен на територији данашње Хрватске.
Живио је у Пенсилванији више од 50 година, а његова породица је за његову нацистичку прошлост сазнала тек 2004. године, када је америчко правосуђе почело процес против њега.
Гејзер тврди да је био приморан да се 1942. године, са само 17 година, прикључи СС одредима и да никога није убио.
Међутим, федерално тужилаштво каже да је због улоге чувара у концентрационом логору постао саоучесник у прогону великог броја људи, жена и дјеце.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.