Трамп тражи дозволу за смјену гувернерке Феда Лисе Кук

Tanjug
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Трамп тражи дозволу за смјену гувернерке Феда Лисе Кук

ВАШИНГТОН - Администрација предсједника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа затражила је од Врховног суда да дозволи смена гувернерке Федералних резерви Лисе Кук.

Министарство правде тражи да суд укине привремену наредбу окружног судије Ђије Коба од 9. септембра, којом се Трампу привремено забрањује смена Кук, коју је именовао бивши председник Џо Бајден, пренео је Ројтерс. 
    
Судија Коб је утврдио да Трампове тврдње о њеној наводној хипотекарној превари пре ступања на функцију вероватно нису довољно оправдање за смену.
    
Кук, прва Афроамериканка, која је служила као гувернер Феда, тужила је Трампа у августу, тврдећи да је смена мотивисана њеним ставовима о монетарној политици, а не законитим разлозима. 
    
Администрација тврди да председник има широка овлашћења за смену чланова Одбора гувернера и да судови не смеју да преиспитују ту одлуку.
    
Трамп је ове године више пута критиковао председника Феда Џероума Пауела и тражио смањење каматних стопа. 
    
Врховни суд са конзервативном већином од шест према три досад је подржавао Трампову администрацију у сличним случајевима смена независних званичника, али је Фед означен као "јединствено структурисан и квази-приватан ентитет".

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.