Фото: Танјуг/АП
| Славље у Ирану
ВАШИНГТОН - Мање од два сата пред најављени ”смак свијета”, Сједињене Државе и Иран постигли су споразум о двонедјељном прекиду ватре, који укључује несметан пролаз трговачких бродова кроз Ормуски мореуз. Израел је такође пристао на прекид ватре. Напади су током ноћи и јутрос пријављени у више земаља Блиског истока упркос објави о примирју између Ирана и Сједињених Америчких Држава, пренијели су медији и званичници.

Амерички предсједник Доналд Трамп изјавио је да се након разговора са руководством Пакистана сложио да дође до прекида ватре између САД и Ирана у периоду од двије недјеље
- Слажем се да обуставим бомбардовање и обуставим нападе на Иран на период од двије недјеље - објавио је Трамп на својој друштвеној мрежи Truth Social.
Додао је да су ''скоро све разне тачке прошлих спорова договорене између Сједињених Држава и Ирана'' и да ће период од двије недјеље омогућити да се споразум финализује и консолидује.
-На основу разговора са премијером (Пакистана) Шехбазом Шарифом и фелдмаршалом Асимом Муниром из Пакистана, у којима су ме замолили да обуздам разорну силу која се вечерас (сино, уторак) шаље у Иран, и под условом да Исламска Република Иран пристане на потпуно, непосредно и безбједно отварање Ормуског мореуза, слажем се да обуставим бомбардовање и напад на Иран у периоду од две недеље - навео је предсједник САД.
Ово ће, додаје, бити двострано примирје!
- Разлог за то је што смо већ испунили и премашили све војне циљеве и веома смо далеко од коначног споразума о дугорочном миру са Ираном и миру на Блиском истоку. Добили смо пијредлог од 10 тачака од Ирана и вјерујемо да је то функционална основа за преговоре. Скоро све разне тачке прошлих спорова су договорене између Сједињених Држава и Ирана, али период од двије недјеље ће омогућити да се споразум финализује и консолидује. У име Сједињених Америчких Држава, као предсједник, а такође и као представник земаља Блиског истока, част ми је што је овај дугорочни проблем близу рјешења. Хвала вам на пажњи посвећеној овом питању! - поручио је Трамп.
Трамп је претходно у уторак запријетио Ирану да ће "читава цивилизација умријети", подсјећајући на рок који је дао Техерану да деблокира Ормуски мореуз до два сата послије поноћи по средњевропском времену .
У међувремену је пакистански премијер Шехбаз Шариф у уторак увече позвао Трампа да помјери свој рок за договор са Ираном за дијве недјеље и затражио од Техерана да у истом периоду отвори Ормуски мореуз, оцјењујући да текући дипломатски напори обећавају и да их треба довести до краја.
Амерички предсједник Доналд Трамп изјавио је да је свануо велики дан за свјетски мир који је, како је навео, и Иран желио јер му је "било доста" као и свима осталима, и поручио је да ће САД помоћи у развоју саобраћаја у Ормуском мореузу, као и да би могло да услиједи "златно доба Блиског истока".
- Биће ту много позитивне акције. Велики новац ће се згртати. Иран може да отпочне процес обнове. Ми ћемо достављати потрепштине сваке врсте и бити близу како бисмо осигурали да све протиче како треба. Сигуран сам да хоће - написао је Трамп јутрос на својој мрежи Truth Social.
Како је додао, "баш као што то доживљавамо у САД, ово би могло бити златно доба Блиског истока".
Портпаролка Бијеле куће Керолајн Ливит поздравила је двонедјељно примирје у рату са Ираном, назвавши постигнут споразум "побједом" Сједињених Америчких Држава.
- Ово је побједа за САД коју су омогућили наш предсједник Трамп и наша невјероватна војска - написала је Ливит рано јутрос на мрежи Икс.
Како је навела, успјех америчке војске је "створио максималну моћ", што је омогућило предсједнику Трампу и његовом тиму да се ангажују у тешким преговорима који су сада утрли пут дипломатском рјешењу и дугорочном миру.
Нагласила је да је, поред тога, Трамп издејствовао поновно отварање Ормуског мореуза.
- Од почетка операције „Епски бијес“, предсједник Трамп је процјењивао да ће операција трајати од четири до шест недјеља. Захваљујући невјероватним способностима наших бораца, остварили смо, и премашили, наше кључне циљеве за 38 дана - истакла је она.
Поручила је да никада не треба потцјењивати Трампову способност да успјешно промовише америчке интересе и посредује у склапању мира.
Убрзо након што је Трамп објавио да је постигнут двонедељник споразум, иранске власти су објавиле саопштење у којем потврђују споразум, наводећи да споразум укључује ''континуирану иранску контролу над Ормуским мореузом''.

У саопштењу објављеном путем полузваничне новинске агенције Тасним, иранске власти су саопштиле да су САД прихватиле мировни план од 10 тачака који је предложио Иран, пренуо је CBS.
Према саопштењу Ирана, споразум са САД је укључивао ''континуирану иранску контролу над Ормуским мореузом''.
Иран је прогласио "историјску и разорну побједу" над Сједињеним Америчким Државама и Израелом након 40 дана рата, наводећи да је „Вашингтон био приморан да прихвати ирански приједлог који укључује прекид ватре, укидање санкција и повлачење америчких борбених снага из региона“.
У саопштењу упућеном "нацији Ирана", Врховни савјет за националну безбједност је навео да је "непријатељ претрпио пораз" и да је прихватио приједлог од 10 тачака који, између осталог, подразумијева прекид напада на Иран, наставак иранске контроле над Ормуским мореузом, прихватање обогаћивања уранијума, укидање примарних и секундарних санкција, обуставу свих одлука Савјета безбедности УН и повлачење америчких снага из региона, пренио је ирански Пресс ТВ.
План, тврде, „обухвата и исплату одштете Ирану и престанак рата на свим фронтовима“, укључујући и онај против "херојског исламског покрета отпора у Либану".
Иранске власти су навеле да су током сукоба њихове снаге и савезници у Либану, Ираку, Јемену и на палестинским територијама нанијели велике губитке противничким снагама и њиховој инфраструктури, додајући да је Вашингтон већ 10 дана након почетка рата схватио да не може да оствари своје циљеве и почео да тражи прекид ватре.
Техеран је саопштио да ће преговори о финализацији споразума бити одржани у Исламабаду, најкасније у року од 15 дана, уз двонедељник преговарачки период који може да буде продужен договором страна.
Ирански министар спољних послова Абас Аракчи рекао је да ће Иран обуставити одбрамбене нападе уколико престану, како је навео, "ничим изазвани напади" на земљу. Он је додао да ће током двонедјељног периода бити могућ безбједан пролаз кроз Ормуски мореуз уз координацију са иранским оружаним снагама.
Аракчи је навео да је одлука донијета након посредовања Пакистана и захтјева Сједињених Америчких Држава за преговоре.
Пакистански премијер Шехбаз Шариф саопштио је јутрос да су се Иран, Сједињене Америчке Државе и њихови савезници договорили о тренутном прекиду ватре, који ступа на снагу одмах и обухвата све зоне сукоба, укључујући и Либан.
Шариф је на мрежи Икс навео да су обе стране показале "изузетну мудрост и разумијевање" и остале конструктивно ангажоване у циљу постизања мира и стабилности.
Пакистански премијер је, такође, позвао делегације Ирана и САД да дођу у Исламабад у петак, 10. априла, како би наставили преговоре о коначном споразуму за рјешавање свих спорова.
Шариф је посљедњих дана имао важну улогу у покушајима дипломатског посредовања између зараћених страна, а у уторак је затражио од америчког предсједника Доналда Трампа да одложи планирану ескалацију напада на Иран, пренио је "Гардијан".
Изразио је наду да ће предстојећи "Исламабадски разговори" довести до одрживог мира и најавио могућност нових позитивних вести у наредним данима.
Канцеларија премијера Израела Бењамина Нетањахуа издала је саопштење у којем поздравља прекид ватре између САД и Ирана, истичући да се то не односи на Либан, упркос тврдњама пакистанских посредника да је и Бејрут обухваћен примирјем.
- Израел подржава одлуку предсједника САД Доналда Трампа да обустави нападе на Иран на двије Недеље, под условом да Иран одмах отвори Ормуски мореуз и обустави све нападе на САД, Израел и земље у региону . наводи се у саопштењу кабинета премијера објављеном само на енглеском језику, преноси Тајмс оф Израел.
Међутим, како је наведено из канцеларије премијера Израела, двонедјељно примирје не укључује Либан.
- Израел такође подржава напоре САД да се осигура да Иран више не представља нуклеарну, ракетну и терористичку пријетњу за Америку, Израел, иранске арапске сусједе и свијет. Сједињене Државе су рекле Израелу да су посвећене остваривању ових циљева, које дијеле САД, Израел и регионални савезници Израела, у предстојећим преговорима - закључује се у саопштењу.

Напади су током ноћи и јутрос пријављени у више земаља Блиског истока упркос објави о примирју између Ирана и Сједињених Америчких Држава, пренијели су медији и званичници.
Амерички медији наводе, позивајући се на израелског званичника, да Израел од јутрос наставља нападе на Иран, пренио је BBC.
То се дешава упркос потврди Бијеле куће и Пакистана, који је посредовао у постизању прекида ватре, да је и Израел пристао на споразум о примирју.

У Израелу су пријављени напади у Јерусалиму, где новинари BBC -ја наводе да су "чули и осјетили више експлозија", док су становницима послата упозорења.
У међувремену, у Бахреину је Министарство унутрашњих послова саопштило да су се огласиле сирене за узбуну и позвало грађане да потраже склониште.
Катарско Министарство одбране објавило је на друштвеним мрежама да су пресретнуте ракете које су биле усмјерене ка тој земљи.
Истовремено, Министарство одбране Уједињених Арапских Емирата саопштило је да се та земља суочава са ракетним нападима и долазећим дроновима из Ирана.
У Саудијској Арабији званичници цивилне заштите издали су најмање два упозорења у последња два сата, а већ након првог је, према објавама Саудијске дирекције цивилне заштите и новинара BBC -ја у Ријаду, издат сигнал да је ситуација безбједна.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.