Фото: Танјуг/АП
ДОХА - Предсједник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да би у петак ишао на преговоре Русије и Украјине у Турској “уколико је то прикладно”, јавља Ројтерс.
- Размишљао сам о томе да одем, али је то прилично тешко... Кад би се нешто догодило, отишао бих сутра (у петак) уколико је то прикладно - рекао је Трамп на радном доручку у Дохи, гдје борави у оквиру турнеје по Блиском истоку.
-Али људи управо преговарају и надам се да ће Русија и Украјина моћи нешто да ураде. Ово мора да се заустави - додао је Трамп.
Амерички предсједник је рекао и да није мислио да ће руски предсједник Владимир Путин ићи у Турску ако он не буде тамо, преноси АП.
- Нисам мислио да је могуће да Путин иде ако ја нисам тамо - навео је Трамп.
Он је раније наговијестио да би могао да отпутује у Турску на преговоре уколико Путин иде.
- Заправо сам рекао - зашто би он ишао ако ја не идем? Јер нисам намјеравао да идем. Нисам то планирао. Ишао бих, али нисам то планирао - казао је он данас.
Трамп је јуче изјавио да још увијек размишља да ли ће отићи у Истанбул, иако му је распоред посјета и разговора попуњен, у оквиру текуће турнеје по Блиском истоку од 13. до 16. маја, при чему је данас у Катару, а касније одлази у Уједињене Арапске Емирате.
Путин неће присуствовати разговорима у Турској, а синоћ је саопштио да ће руску делегацију на преговорима са Украјином, чији је почетак најављен за данас у Истанбулу, предводити његов помоћник Владимир Медински.
Украјински предсједник Володимир Зеленски данас борави у посјети Турској, гдје ће се, како је најављено, у Анкари састати са турским предсједником Реџепом Тајипом Ердоганом.
Зеленски је раније изјавио да би се састао лично са Путином у Турској, а изразио је жељу да се тамо сретне и са Трампом.
Почетак руско-украјинских преговора у Истанбулу и даље се очекује.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.