Талибани желе да убију принца Харија

Aгенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Талибани желе да убију принца Харија

КАНДАХАР - Талибани су ријешени да убију британског принца Харија, који је други пут у мисији у Авганистану, рекао је јуче агенцијама портпарол побуњеника Забихулах Муџахид.

- Урадићемо све што можемо да убијемо принца Харија и остале чланове британских снага чија је база у Хелманду - јужној провинцији у Авганистану која се сматра једним од упоришта талибана - казао је тај представник талибана.

Он је додао да талибани "не намјеравају да киднапују" принца Харија, "већ да га убију" и да имају "веома важан план" за напад на Харија.

Хари, који је пилот хеликоптера "апач", стигао је прошле седмице у главну британску базу "Бастион" у авганистанској провинцији Хелманд да би учествовао у борбеним мисијама против талибана.

То је други пут да је 27-годишњи принц Хари распоређен у Авганистан, гдје је 2007. и 2008. године провео десет седмица, прије него што је повучен, јер су медији писали о његовом учешћу у рату. Хари је трећи у низу престолонасљедника и први члан краљевске породице који активно учествује у борбама, послије његовог стрица принца Ендруа, који се борио у Фокландском рату.

За пилота хеликоптера "апач" квалификовао се у фебруару ове године, послије 18 мјесеци обуке у Великој Британији и САД. Током претходног ангажмана у Авганистану принц Хари је био задужен за усмјеравање авиона који су бомбама гађали талибанска склоништа у Хелманду.

Истовремено, америчка војска предала је авганистанским властима контролу над контроверзним затвором "Баграм", у коме се налази више од 3.000 талибана и особа осумњичених за тероризам.

Примопредаја је дио споразума о пребацивању свих авганистанских затвора под јурисдикцију локалних власти уочи повлачења снага NATO-а крајем 2014.

Вашингтон инсистира да ће задржати контролу над неким затвореницима.

САД су забринуте да би неки битни затвореници могли бити ослобођени или подвргнути мучењу ако буду предати властима Авганистана.

"Баграм"

Затвор "Баграм" налази се 40 километара сјеверно од Кабула. Некада се налазио у једној од највећих војних база NATO-а у Авганистану, али је 2010. пребачен у нову зграду у Парвану, удаљену само неколико километара.

У затвору се налази више од 3.000 затвореника, укључујући 50 странаца, који нису обухваћени споразумом о примопредаји, који је потписан у марту.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.