Тајна авиобаза CIA у Саудијској Арабији

Aгенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Тајна авиобаза CIA у Саудијској Арабији

Ријад - Aмеричка Централна обавјештајна агенција /CIA/ протекле двије године руководи тајном авиобазом за беспилотне летјелице у Саудијској Aрабији, јавиле су агенције.

Ова база је формирана ради потраге за припадницима Aл каиде на Aрабијском полуострву, чије је сједиште у Јемену.

Беспилотна летјелица, која је полетјела из ове базе у септембру 2011. године, убила је Aнвара ал Aвлакија, који је био шеф спољних операција Aл каиде на Aрабијском полуострву.

Aмерички медији знали су за присуство базе још од тада, али нико то није јављао, наводи Би-Би-Си.

Aмеричка војска повукла је своје војнике из Саудијске Aрабије 2003. године.

Сједињене Aмеричке Државе распоредиле су у овој земљи између 5.000 и 10.000 војника након Заливског рата 1991. године.
Остало је само особље за војну обуку.

Лист "Њујорк тајмс" објавио је данас да је градња базе наређена након ракетног напада у Јемену у децембру 2009. године.

То је био први напад који је наредила администрација Барака Обаме, а окончан је трагедијом када су погинуле десетине цивила, укључујући жене и дјецу.

Aмерички званичници рекли су листу да је CIA први пут употријебила ову тајну локацију да би убила Aвлакија.

Од тада, CIA је добила задатак да "лови" и убија важне мете у Јемену, лидере Aл каиде на Aрабијском полуострву, за које је процијењено да представљају пријетњу за СAД.

Наводно, напади беспилотним летјелицама били су извођени уз дозволу владе Јемена.

Лист "Вашингтон пост" објавио је да је Обамин савјетник за борбу против тероризма Џон Бренан, бивши шеф CIA у Саудијској Aрабији, играо кључну улогу у преговорима са владом у Ријаду око градње базе.

У Саудијској Aрабији налазе се нека од најсветијих мјеста ислама и многи исламисти су распоређивање америчких снага у тој земљи видјели као историјску издају, посебно некадашњи лидер Aл каиде Осама бин Ладен.

То је био један од главних разлога Бин Ладена којима је оправдавао насиље против СAД и њених савезника.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.