Фото: Aгенције
| СЗО
ЖЕНЕВА – Свјетска здравствена организација (СЗО) саопштила је данас да ће до средине наредне године смањити број запослених за око четвртину, што значи укидање више од 2.000 радних мјеста, у настојању да спроведе реформе након повлачења свог главног донатора, Сједињених Америчких Држава.
Администрација предсједника Доналда Трампа повукла се из те организације након доласка на власт у јануару, због чега је СЗО приморана да смањи обим рада и преполови управљачки тим, пренио је Ројтерс.
Вашингтон је давао убједљиво највише финансијских средстава за СЗО, покривајући око 18 одсто укупних финансија.
Како ова организација са сједиштем у Женеви предвиђа, њен број запослених ће до јуна 2026. бити смањен за 2.371 услед укидања радних мјеста, као и пензионисања и одлазака запослених.
Ове податке глобална здравствена организација званично ће својим земљама чланицама представити сутра, наводи Ројтерс.
Иако је СЗО у августу саопштила да су је стотине запослених напустиле, ово је први пут да је објавила податке о пуном обиму очекиваних промјена броја чланова особља.
Како је наведено из СЗО, ова организација такође има мањак у буџету за 2026–27 од 1,06 милијарди долара, што је готово четвртину укупних потребних средстава.
У тај износ није укључено око 1,1 милијарду долара очекиваних финансија које укључују споразуме у различитим фазама реализације, наведено је из глобалне здравствене организације, без навођења детаља, пренио је Ројтерс.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.