Швајцарци сутра гласају о укидању споразума о слободи кретања људи са ЕУ

Танјуг
Швајцарци сутра гласају о укидању споразума о слободи кретања људи са ЕУ

БЕРН - Грађани Швајцарске излазе сутра на референдум на којем ће се, између осталог, изјаснити да ли су за напуштање Споразума о слободи кретања људи са Европском унијом.

Присталице укидања споразума тврде да ће то омогућити Швајцарској да контролише своје границе и изабере имигранте које жели да прими, док противници упозоравају да ће тако здрава економија упасти у рецесију, а стотине хиљада грађана Швајцарске биће лишени слободе да живе и раде широм Европе.

Швајцарска влада позвала је бираче да кажу "не" напуштању споразума на референдуму, а министрка правде Карин Келер Сатер је оцијенила да би се тиме створила ситуација "гора од Брегзита", преноси Би-Би- Си.

Приједлог да се укине Споразум о слободи кретања људи с ЕУ потекао је од крајње десничарске антиимигрантске Швајцарске народне странке, која тврди да се тој земљи мора дозволити да сама постави границе о броју странаца који долазе у Швајцарску.

Међутим, анкете предвиђају да тај приједлог неће бити прихваћен, а према једном истраживању 63 одсто испитаника противи се том приједлогу, преноси Гардијан.

Швајцарска је одавно одлучила да не приступи ЕУ, али жели приступ европском простору слободне трговине и жели да сарађује са Бриселом у областима попут транспорта, животне средине, истраживања и образовања.

Међутим, цијена за то је да Швајцарска прихвати "стубове" главне политике ЕУ, који укључују слободу кретања и отварање граница Шенгена.

Из ЕУ су упозорили да би одустајање од слободе кретања значило и излазак из уносних трговинских споразума.

Поред споразума, Швајцарски ће гласати о куповини нових борвених авиона, о увођењу породиљског одсуства за очеве, као и о пореским олакшицама за породице.

Они ће такође гласати о новим правилима у вези с ловом на вукове, који су се недавно вратили на Алпе.

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана