Швајцарци позвани да докажу тровање

Aгенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Швајцарци позвани да докажу тровање

Рамала - Швајцарски експерти позвани су на Западну обалу да тестирају посмртне остатке дугогодишњег палестинског лидера Јасера Арафата и да докажу тровање, пренијеле су јуче агенције.

Позиву независних експерата, који би требало да утврде да ли има трагова могућег тровања, претходиле су читаве седмице оклијевања и неслагања у односу на аутопсију између званичника Палестинске управе, што је подстакло спекулације да они желе да спријече истрагу.

Прошлог мјесеца је швајцарски Институт за радијацијску физику саопштио да је пронашао радиоактивни полонијум - 210 на Арафатовој одјећи, што је оживјело гласине у арапском свијету да је палестински лидер, који је умро 2004. године у француској војној болници крај Париза, отрован.

Лабораторија је, међутим, истакла да се само ексхумацијом и аутопсијом Арафатових посмртних остатка може јасније утврдити узрок смрти.

Да би наставила тестирање био јој је потребан званичан позив. Арапска сателитска телевизија "Ал Џазира" је прва објавила резултате тестирања швајцарске лабораторије. Она се обратила лабораторији у име Арафатове удовице Сухе, која је захтијевала да буде испитана Арафатова одјећа коју је она дала лабораторији.

Арафат је умро 30 дана након што се разболио у свом сједишту у Рамали на Западној обали, гдје је провео три године под опсадом Израела.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.