Старџен: Глазгов не може бити затвореник Уједињеног Краљевства

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Старџен: Глазгов не може бити затвореник Уједињеног Краљевства

ГЛАЗГОВ - Шкотска не може да буде затвореник Уједињеног Краљевства у унији против своје воље, рекла је данас шкотски премијер Никола Старџен.

"Уколико Уједињено Краљевсто жели да настави да постоји као унија, онда то може да буде само уз узајамну сагласност", рекла је Старџенова за Би-Би-Си.

Она је истакла да британска Влада гријеши ако мисли да ће све завршити ако одбије референдум о независности Шкотске.

"То је суштинска тачка демократије, не можете држати Шкотску у унију против њене воље", рекла је Старџенова.

Она је поновила да јој успјех њене Шкотске националне партије на британским изборима 12. децембра даје мандат да одржи нови референдум о независности Шкотске.

Старџенова је оцијенила да је "суштински недемократски" за британског премијера Бориса Џонсона да одбије референдум када је његова странка поражена у Шкотској.

Британски министри противе се новом изјашњавању, а званичник Мајкл Гов рекао је да резултате референдума о независности Шкотске из 2014. године треба поштовати.

Шкоти су на референдуму о независности 2014. године гласали да остану у саставу Уједињеног Краљевства, али су на референдуму о "Брегзиту" 2016. године изгласали да остану у ЕУ. Већина енглеских и велшких гласача подржала је напуштање блока.
 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.