Шта је показала кинеска војна парада: Нуклеарна тријада и "роботи вукови" (ВИДЕО)

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Шта је показала кинеска војна парада: Нуклеарна тријада и "роботи вукови" (ВИДЕО)

ПЕКИНГ - Кина има првокласну војску и њен успон је незаустављив. Кинески народ посвећен је миру, али смо и велика нација која се не плаши насиља и која је самостална и јака.

Поручио је то предсједник Кине Си Ђинпинг у говору на пекиншком  Тргу Тјенанмен гдје је јуче одржана велика војна парада поводом 80. годишњице побједе у Другом свјетском рату.

Парада је почела интонирањем кинеске химне, а приказана је напредна војна опрема, али први пут и ново наоружање попут подводних дронова и противбродских ракета и нуклеарне тријаде - ракете које се могу користити за нападе на копну, на мору и у ваздуху.

- Велико подмлађивање кинеске нације је незаустављиво. Племенити циљ мира и развоја човјечанства сигурно ће тријумфовати - рекао је Си и поновио свој позив за изградњу војске "свјетске класе".

Си је нагласио да се та земља труди да има првокласну војску која ће штитити кинески народ с циљем очувања мира и свјетског поретка.

- Кинеска нација је велика и када је имала тешкоће борила се упорно и устала и за свој народ и за човјечанство. Данас се човјечанство суочава са ратом и миром или са дијалогом против агресије. Човјечанство напредује и заједно идемо у напредак мирним путем. Наш народ је показао кроз историју да је херојски - рекао је Си.

Он је нагласио да је историја прошлост, али да указује и на будућност, као и да је неопходно искоријенити коријен рата како би се спријечило понављање историје.

- Под вођством Комунистичке партије Кине треба да се придржавамо марксизма, филозофије Мао Цедунга и да гледамо у нову еру са кинеским карактеристикама како бисмо наставили да градимо кинески пут против агресије и да промовишемо све што је за добробит народа и наше државе - додао је он.

Након уводног говора Си је, уз гласну војну музику, извршио смотру пјешадијских, заставних и наоружаних формација и дао команду за почетак смотре, док су војници узвикивали "Пратите Партију! Борите се за побједу", као и "Правда ће побиједити", "Мир ће побиједити", "Народ ће побиједити".

Након тога услиједио је дефиле војних јединица - ваздухопловни са авионима и хеликоптерима који је формирао огромне нумеричке облике осам и нула, симболизујући 80. годишњицу побједе и са транспарентима на којима је писало "Правда побјеђује", "Мир побјеђује" и "Народ побјеђује".

Приказани су и носачи авиона и тенкова, бродови, хиперсоничне ракете, беспилотне летјелице, ракете дугог домета, систем против дронова, стелт дронови, стратешки бомбардери, балистичке ракете.

На паради, на којој је учествовало више од 10.000 војника, први пут су приказана два екстра велика подводна дрона, дугачка од 18 до 20 метара.
Представљене су и YЈ-17 и противбродске ракете - балистичке ракете средњег домета опремљене хиперсоничном једрилицом.
Гости су могли да виде и контингент "робота вукова", који су опремљени камерама за прецизније погађање мета.

Према писању кинеских медија, роботи су способни за извиђање на фронту, испоруку залиха, па чак и извођење прецизних удара на мете.
Њихови претходници, "роботи пси", представљени су на заједничкој војној вјежби са Камбоџом прошле године.

Роботи су преименовани у "вукове" као дио "стратешке трансформације".

Државни кинески медији наводе да су "вукови" побољшали борбену ефикасност и способност удара и да су опремљени камерама за прецизније погађање мета.

Главни гости на паради били су предсједници Русије и Сјеверне Кореје Владимир Путин и Ким Јонг Ун, који су се са кинеским лидером састали уочи самог дефилеа, што је први такав састанак лидера Пекинга, Москве и Пјонгјанга у посљедњих 66 година.

Они су се сусрели и сликали у галерији, а затим заједно прошетали до трибина на Тргу Тјананмен гдје је одржавана парада.

Путин је разговарао са Кимом и том приликом рекао да су односи између двије земље попримили "посебно повјерљив, пријатељски и савезнички карактер".

Путин је нагласио улогу војске ДНРК у ослобађању Курске области, "у потпуности у складу са споразумом између земаља" и рекао да Русија никада неће заборавити учешће сјевернокорејских војника у борби против украјинских снага.

Ким је навео да ако Пјонгјанг може да помогне Москви на било који начин, то ће свакако учинити и да то доживљава као "братску дужност".
Међу 26 свјетских лидера, паради је присуствовао и предсједник Србије Александар Вучић, који је на трибинама у првом реду сједио са супругом Тамаром Вучић.

Парада је завршена акробатским ешалоном борбених авиона Ј-15дх, Ј-15дт, Ј-35 И Ј-15т који су прелетјели изнад Трга Тјананмен и пуштањем балона у плавој, жутој, зеленој, црвеној боји.

Због параде, безбједносне мјере широм Пекинга су подигнуте на највиши ниво, а примјетан је био и појачан број припадника кинеске полиције.
Посљедњи пут Кина је била домаћин војне параде поводом Дана побједе прије десет година, а то је био и први пут да је Кина организовала велику војну параду у знак сјећања на крај рата. 

 


МЕНИ

Након завршетка војне параде у Пекингу, за свјетске лидере приређен је свечани ручак, на ком је домаћин био Си Ђинпинг.

Хонгконшке државне новине "Вен Веи По" објавиле су фотографију менија, који укључује пилећу супу, печене јагњеће котлете и прженог јастога са раковима. Послужен је консоме од провидних капарица са печуркама и печени лосос мариниран у соли.

Што се тиче избора вина, гости могу да изаберу сира (црвено) или ризлинг (бијело), оба производи кинески произвођач вина "Грејт Вол", у провинцији Хебеј. За десерт гостима је послужен колач од грашка и колач са мусом од манга.

СИЈЕВА ЛИМУЗИНА 

Си Ђинпинг појавио се на војној паради у импозантној црној лимузини са отвореним кровом, која је трајни симбол комунистичке Кине.

Сам аутомобил, "црвена застава" је национална икона, произведен у земљи и прожет је политичком симболиком, а дуги низ година је возило по избору генерација кинеских лидера.

Си-Ен-Ен оцјењује да је са својом превеликом решетком и препознатљивим украсом на хауби у облику црвене заставе, аутомобил дио помпе и раскоши великих политичких догађаја у Кини, од војних парада до дипломатских посјета на високом нивоу.

Лимузина "црвена застава" први пут је дебитовала на паради поводом кинеског дана државности, 1959. године.

 

 

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.