Спријечен бијег двојице баскијских сепаратиста

Глас Српске
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Спријечен бијег двојице баскијских сепаратиста

МAДРИД - Шпанске власти осујетиле су заверу чланова баскијске организације ЕТA да помогну двојици затвореника да побегну из затвора на југу Шпаније, јавиле су агенције.

Шпански медији су објавили да је ЕТA планирала да помогне затвореницима да побјегну из затвора у Хуелви и да пређу у Португалију хеликоптером. Тај план скован је још 2007. године.

Троје затвореника ухапшено је у вези са том завјером, међу којима је и Хорхе Гарсија Серуткса, осуђен на 109 година затвора због планирања убиства краља Хуана Карлоса 1995. године.

Вјерује се да је у планирању овог бјекства учествовао и Игор Солана, члан ЕТA, ухваћен 2001. године при покушају бјекства из затвора у Валенсији, гдје издржава казну због повезаности са више убиства.

Још четворо људи ухапшено је под сумњом да су сарађивали у остварењу плана бјекства чланова ЕТA из затвора, међу којима је и једна од дјевојака затвореника и адвокат из Билбаоа, наводе шпански медији.

ЕТA је 1968. године започела борбу за независност Баскије. Више од 800 људи убијено је од тада у сукобима чланова те организације и шпанских снага безбједности и у другим нападима.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.