Сноуден нестао из хотела у Хонг Конгу

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Сноуден нестао из хотела у Хонг Конгу

Хонг Конг - Главни актер разоткривања највеће америчке афере прислушкивања телефона и интернета Едварда Сноуден “нестао је” у Хонг Конгу, пошто су амерички законодавци тражили његово хитно изручење САД, јавила је данас Радиотелевизија Хонг Конга, преносе агенције.

Сноуден (29) је напустио хотел “Мира”, гдје је нашао уточиште посљедњих неколико дана и његово мјесто боравка, за сада, није познато.

Ројтерс је навео, позивајући се на изјаву хотелског особља, да је Сноуден из хотела отишао јуче у подне и вјерује се да је он још у Хонг Конгу, мада је раније изражавао жељу да потражи азил на Исланду.

Кина има екстрадициони споразум са САД, мада аналитичари наводе да било који покушај да се Сноуден врати у Америку може да траје мјесецима и могао би да буде блокиран од Пекинга.

С друге стране руски дневник Комерсант пише да је Дмитриј Песков портпарол предсједника Владимира Путина изјавио да ће Русија размотрити захтјев Снодена за азил, уколико такав захтјев буде поднесен.

- Предузећемо потез на основу онога што се заиста дешава. Ако добијемо такав захтјев, разматраћемо га - рекао је Песков.

Американац који је радио у канцеларији Националне безбједносне агенције (NSA) на Хавајима, преснимио је тајна документа о нагледању интернета и прислушкивању телефона и прије три недјеље узео боловање и одлетио у Хонг Конг.

Сноуден је некада радио као технички асистент у CIA, да би касније постао службеник приватне фирме коју је ангажовало америчко Министарство одбране и учествовао у тајном пројекту NSA.

- Ако желим да видим ваш мејл или поруке на телефону ваше супруге, могу то да учиним. Могу да дођу до имејлова, шифри, података са телефона, кредитних картица. Не желим да живим у друштву у коме се догађају такве ствари у коме се снима све што кажем - рекао је

Сноуден за британски “Гардијан”, пошто се склонио у Хонг Конг.

Амерички предсједник Барак Обама потврдио је истинитост тих информација, али је навео да је циљ - борба против тероризма.

Портпарол Канцеларије директора NSA саопштио је да је случај Сноуден пребачен у Министарство правде “по кривичној пријави”, а из Бијеле куће синоћ је саопштено да неће коментарисати истрагу о интернет шпијунажи у NSA нити Едварда Сноудена који је радио у CIA и који је навео да је он “извор података”.

За и против Сноудена

Ројтерс подсјећа да је међувремену организовано потписивање петиције уз позив на хитно помиловање Сноудена коју је потписало више од 30.000 људи.

Међутим, Вашингтон Пост је пише да већина Американаца мисли да је прихватљиво да Влада СAД “прати” интернет и телефонске разговоре, ако је њихов циљ борба против тероризма.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.