Фото: Смртна казна за војника САД?
Такома - Тужиоци војног суда изјавили су да ће тражити смртну казну за америчког војника оптуженог да је у пијаном стању убио 16 авганистанских сељака, преноси Танјуг.
У војсци САД није било извршења смртне казне од 1961, иако је та казна предвиђена за најтеже злочине.
Главни тужилац Џеј Морси је на претресу рекао да ће изнети доказе о томе да је Роберт Бејлс (39), ветеран из ратова у Ираку и Авганистану, планирао овај злочин.
Убиство претежно жена и дјеце у авганистанској провинцији Кандахар у марту ове године био је најтежи случај масакра над цивилима за које је оптужен један амерички војник још од рата у Вијетнаму.
Бејлс се суочава са 16 тачака оптужнице за убиство с предумишљајем и шест тачака оптужнице за покушај убиства, као и оптужбама за напад и посједовање и употребу стероида и алкохола на војничкој дужности.
Претерс би требало да траје двије недјеље и на њему ће путем видео линка свједочити свједоци из Авганистана, укључујући сељаке и авганистанске војнике, наводи Ројтерс.
Војни команданти ће на крају одлучити да ли постоји довољно доказа да се Бејлсу суди у војном суду.
Смртна казна у војсци САД је веома ријетка.
Укупно је извршена над 160 војника, у периоду од 1942 до 1961. Џорџ Буш је 2008. одобрио смртну казну за војника Роналда Греја због вишеструког убиства и силовања.
Та казна још није извршена.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.