Фото: Сингапур први на традиционалној листи конкурентности
ЛОЗАНА - Сингапур заузима прво мјесто на традиционалној листи конкурентности Института за развој пословног управљања из Лозане.
У конкуренцији 63 свјетске економије, на другом мјесту је Швајцарска, а слиједе Холандија, Хонг Конг, Шведска, Норвешка, Канада и САД.
Од земаља западног Блакана, Словенија је на 35, а Хрватска на 60. мјесту.
Листа конкурентности укључује 255 критеријума, од којих се 163 односе на статистичке индикаторе, а 92 на мишљења економиста.
Истраживање је спроведено у фебруру, марту и априлу.
Овогодишњи резултати потврђују доминантан утицај појединих фактора на високо рангирање земаља.
То се посебно односи на међународну трговину и улагања, запошљавање, отвореност друштва, мјере у вези са политичком стабилношћу, те социјалну и родну равноправност.
У обзир се узимају и фактори ефикасности здравственог и образовног система, који, заједно са заштитом животне средине, имају пресудну улогу у покретању трендова конкурентности, наводе економски портали.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.