Фото: Танјуг
СУБОТИЦА- Мађарски министар спољних послова и трговине Петер Сијарто данас је у Суботици одржао прес конференцију са предсједником Савеза војвођанских Мађара (СВМ) Иштваном Пастором, и поручио да је на изборима у Мађарској 3. априла дошло до "историјског избора" и да су грађани те земље изабрали мир и стабилност умјесто рата.
"Мађарски народ се врло јасно одлучио за мир умјесто оног рата који се одвија у нашем сусједству", рекао је Сијарто.
Он је навео да се избори у Мађарској нису односили само на будућност државе већ и грађана, те да је зато било важно да сви припадници мађарског народа могу да гласају на изборима.
"Нама, који заступамо националне интересе је то било важно, за разлику од љевице која није жељела да пружи то право Мађарима ван граница Мађарске", рекао је Сијарто.
На изборима у Мађарској, свој глас ван граница матичне земље дало је 318.000 грађана, од којих је више од 69.000 гласова писмено стигло из Војводине, што је за двије трећине више у односу на претходне изборе.
"У Мађарској је дошло до историјског избора са рекордним резултатима. Никада ниједна коалиција, ни странка није добила толико гласова током демократског развоја Мађарске”, рекао је Сијарто.
Тако ће, од идуће недјеље 135 посланика Фидеса сједити у мађарском парламенту, што је, каже, важно за све Мађаре.
"Ово је био избор између мира и стабилности и рата", рекао је Сијарто.
Предсједник СВМ-а Иштван Пастор рекао да је су они задовољни резултатима избора у Србији и Мађарској, који су одржани 3. априла.
"Избори су прошли како смо очекивали, чиме су створени предуслови да наставимо политику јачања сарадње између Мађара и Срба, две државе и владе", рекао је Пастор.
Како каже, СВМ је тражио легитимитет и подршку својих глашча, а странка је пружила подршку предсједнику Србије Александру Вучићу и СНС-у, као и мађарском премијеру Виктору Орбану и Фидесу.
"Пошто су они изашли као побједници на изборима, увјерени смо да ћемо моћи да наставимо са изградњом и развојним плановима које смо зацртали себи у протеклих 10-ак година. То нам даје за право да се надамо са ћемо бити дио парламентарне већине и дио извршне власти у Србији што ће помоћи даљу градњу односа", рекао је Пастор.
Пренио је да је са Сијартом договорено да ће се започети послови, прије свега у области привреде, наставити у наредном периоду.
"Настављамо у духу односа које смо изградили, у циљу остваривања приоритета који су за све нас важни", рекао је Пастор.
Сијарто је навео да ће Мађарска наставити са економским развојним програмом у Војводини, указујући да је до сада укупно 14.123 предузећа добило помоћ, док је 167 милијарди форинти уложено у развојне инвестиције у Војводини.
"Настављамо даље са подршком која ће укупно износити око 35 милијарди форинти, а биће усмјерена на економски програм који је добар како за овдашње Мађаре, тако и за развој цијеле покрајине. Договорили смо се са предсједником Србије Александром Вучићем да нам влада предложи који су то пројекти које треба подржати у будућности", рекао је Сијарто.
Мађарски министар је рекао и да ће се наставити рад на реализацији развојног пројекта брзе пруге "Београд- Будимпешта", указујући да она сада посебно добија на значају као линија превоза и транспорта, због рата у Украјини, нарочито за робу из Грчке и других медитеранских лука.
"До краја године ћемо да покренемо транспорт робе на линији Сегедин-Суботица, а од идућег љета ће почети и превоз путника. Када се то догоди, наставићемо развој линије према Баји", рекао је Сијарто.
Он је навео и да је, иако Србија још није чланица ЕУ, нити Шенген зоне, Мађарској најлакше да се са Србијом договара око отварања нових граничних прелаза, изразивши наду да ће у наредном периоду бити отворено још неколико граничних прелаза.
На питање новинара да прокоментарише то што је "Пошта Србије", према наводима појединих медија прогласила тајном информацијом ко је испоручивао гласачке листиће грађанима са правом гласа у Војводини на изборима у Мађарској, Пастор је рекао да не може да одговори на то, јер не зна ни да ли је Пошти упућено такво питање, ни и да ли је и како она одговорила, али је истакао да је "Пошта Србије" врло одговорна фирма, која се одговорно односи према својим клијентима.
"Гласови који су достављени поштом, користећи максималне законске могућности помогли су људима да дају свој глас и искористе своје законско право. Нико се није жалио да није добио гласачки листић или да је неко поушао да утиче на њега да ли да гласа или не. Знамо да је Мађарска изборна комисија захвалила ''Пошти Србије'' за професионализам са којим је омогућено да се гласачки листићи пошаљу и добију назад", рекао је Пастор.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.