Фото: Селефије организују мировни конгрес
Берлин - Селефије у Њемачкој планирају у суботу у Келну да одрже "први мировни конгрес", док њемачке безбједносне службе страхују да би тада могли избити сукоби са припадницима екстремно десне партије "За Сјеверну Рајну Вестфалију" (Pro NRW), сазнаје њемачки таблоид "Билд".
Служба за заштиту Устава је навела да ће на скупу селефија учествовати и Пјер Фогел, Нијемац који је прешао у ислам и важи за проповједника мржње.
Фогел (34), чије је посљедње пребивалиште било у Египту, већ је допутовао у Њемачку. Медији наводе да Фогел заговара каменовање према исламском праву и сматра да је дозвољено тући жене ако не слиједе "препоруке" мужева.
Почетком маја већ је било сукоба сукоба селефија и присталица "Pro NRW". Тада је ухапшено неколико селефија.
Стање између десничара и селефија, нарочито у Сјеверној Рајни Вестфалији посебно је осјетљиво послије сукоба у Бону с почетка маја, када је на демонстрацијама десничара и контрадемонстрацијама исламиста повријеђено 29 полицајаца и двоје теже - убодима ножем.
Сумња се да је полицајце напао један млади Турчин, рођен у Хесену.
Шеф савезне криминалистичке службе Јерг Цирке упозорио је недавно на опасност потцјењивања насилног потенцијала исламиста и рекао да је доказ за њихове радикалне тенденције убиство америчких војника у Франкфурту.
Селефије тврде да њихова увјерења представљају онај изворни и чисти ислам, који су практиковале прве три генерације муслимана. Посебно истичу да они најдосљедније слиједе исламски монотеизам (тевхид). Селефије је назив који се данас најчешће користи и за вехабије, како у Саудијској Арабији, тако и у другим земљама.
Ова исламска фундаменталистичка група ангажује и терористе самоубице, кажу експерти.
Косовски Албанац Арид Ука, који је на аеродрому у Франкфурту лани убио двојицу америчких војника, а двојицу ранио, симпатисао је, наиме, према наводима истраге, управо сцену радикалних исламиста.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.