СЕ забринут због случаја “Гардијан”

Агенције
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: СЕ забринут због случаја “Гардијан”

Брисел - Савјет Европе изразио је забринутост због одлуке британских власти да уништи документа које је бивши амерички обавјештајац Едвард Сноуден доставио листу “Гардијан”, преносе агенције.

Паневропска организација, која окупља 47 држава чланица, такође је довела у питање законитост поступка према “Гардијану” имајући у виду међународне конвенције које је Британија потписала, тражећи одговоре због реакције те земље која би могла да има “поражавајуће посљедице на слободу изражавања”.

- Ове мјере могле би потенцијално да представљају својеврсна ограничења на новинарску слободу изражавања која је гарантована Европском конвенцијом о људским правима - написао је генерални секретар СЕ Торбјорн Јагланд у отвореном писму британској министру за унутрашње послове Терези Меј.

У упозорењу те организације, написаном језиком који је углавном био резервисан за ауторитарне режиме у источној Европи или Кавказу, од Лондона је затражено да објасни зашто су власти наредиле уништавање хард диска са документима које је Сноуден доставио “Гардијану”.

СЕ такође тражи и објашњење од британских власти зашто је на аеродрому Хитроу наређено задржавање Дејвида Миранде, животног партнера америчког новинара Глена Гринвалда који је у “Гардијану” објављивао текстове на основу Сноуденових информација.

И портпарол СЕ Данијел Холтген каже да су оваква упозорења веома ријетко упућивана некој западној земљи.

- Суштина је та - стандарди морају да буду исти за све - објашњава Холтген.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.