САД увеле строге контроле извоза војне опреме

Срна
Додај glassrpske.com као Гугле извор
Фото: Илустрација/Пиксабеј

ВАШИНГТОН- САД су увеле нове строге контроле извоза војне технологије у Русију, Кину, Кубу и Венецуелу, саопштено је из америчког Министарства трговине.

У саопштењу се наводи да су нове контроле уведене за било какву америчку технологију и специфичне активности лица из САД која можда подржавају крајњу употребу у страним војно-обавештајним службама и употребу крајњих корисника у Кини, Куби, Русији и Венецуели, као и у земљама које подржавају тероризам.

"Биро за индустрију и безбједност (БИС) појачава и контроле ради спречавања лица из САД у пружању подршке неовлашћеним програмима оружја за масовно уништење, укључујући системе испоруке оружја и производне објекте", истиче се у саопштењу.

САД су на економску црну листу уврстиле кинеску Државну прекоморску нафтну корпорацију (CNOOC) и кинеску компанију "Скајризон", јавио је "Спутњик".

Из Министарства тврде да обје компаније нарушавају државну безбједност САД, и то CNOOC помагањем сусједима Кине у Јужном кинеском мору, а "Скајризон" због способности да развија, производи и одржава војну опрему, као што су мотори војних авиона.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.