Фото: САД увеле санкције Мадуру, он их исмијао
Вашингтон - САД су означиле предсједника Венецуеле Николаса Мадура као диктатора који представља опасност по демократију Венецуеле и увеле санкције којима се замрзава било која његова имовина коју би могао да има у САД.
- Недјељни нелегитимни избори потврдили су да је Мадуро диктатор који занемарује вољу народа Венецуеле. Санкционисањем Мадура, САД објашњавају наше противљење политикама његовог режима и нашу подршку народу Венецуеле који жели да се врати потпуна и просперитетна демократија - саопштио је амерички министар финансија Стивен Мнучин.
Како се наводи, једна од мјера су замрзавање имовине Мадура у САД, као и забрана представницима САД да преговарају са њим.
- Под Мадуром, Влада Венецуеле намјерно и поново крши права грађана коришћењем силе, репресије и криминализацијом демонстрација. Под његовом управом, режимске безбједносне снаге системски потискују и криминализују опозиционе странке кроз арбитражни притвор, војно гоњење цивила и претјерану употребу силе против демонстраната - наводи се у саопштењу.
Коментаришући америчке санкције, Мадуро се осврнуо на побједу предсједника САД Доналда Трампа освајањем већег броја електорских гласова, али мањег броја апсолутних гласова на изборима у новембру.
- Не примам наређења ни од каквог царства. Задржи своје санкције, Доналде Трампу - рекао је Мадуро на скупу својих присталица, који је преносила државна телевизија.
Он је изјавио да је у Америци могуће постати предсједник иако сте добили три милиона гласова мање од свог противника.
- Каква величанствена демократија - рекао је он и добио велики аплауз.
Мадуро је рекао да су санкције одраз Трамповог "очаја и мржње" према социјалистичкој власти у Венецуели.
Државе од Шпаније и Канаде до Аргентине и Перуа придружиле су се Вашингтону у осуђивању избора, које је бојкотовала опозиција у Венецуели.
Британски министар спољних послова Борис Џонсон упозорио је да се Венецуела налази на ивици катастрофе.
Куба је пак стала на страну Мадура и осудила, како је оцијенила, међународну завјеру којом управља Вашингтон ради ућуткивања гласа венецуеланског народа.
На недјељним изборима за Уставотворну скупштину, промијењено је законодавно тијело - Народна скупштина која је под контролом опозиционих странака, чиме је највећа моћ прешла у руке Мадурових социјалиста, а најмање десеторо људи погинуло је током протеста за вријеме гласања.
Агенти безбједносне службе Венецуеле одвели су двојицу главних опозиционих лидера Леополда Лопеса и Антонија Ледесму, који су већ били у кућном притвору, саопштиле су јуче њихове породице. Лопес и Ледесма су прошле седмице позвали своје присталице да бојкотују изборе за чланове уставотворне скупштине.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.