Фото: САД разматрају могућност ваздушних удара у Ираку
Вашингтон - САД разматрају ударе из ваздуха као могућност помоћи ирачкој Влади у борби против исламистичких побуњеника, рекао је данас амерички државни секретар Џон Кери.
"Сами напади не могу дати цјелокупан одговор, али могу бити једна од важних могућности. Када се дешава убијање, ликвидација, масовни масакри, то се мора зауставити. Чините све што можете да се то заустави, без обзира да ли из ваздуха или на неки други начин", истакао је Кери.
Он је за агенцију "Јаху њуз" рекао да би САД "могле бити вољне" за разговор са Ираном ради помоћи ирачкој Влади, коју углавном чине шиити, да се избори са сунитским побуњеницима.
"Отворени смо за разговоре, ако може доћи до конструктивног приједлога Ирана и уколико је Техеран спреман да учини нешто чиме ће бити поштован интегритет и суверенитет Ирака", навео је Кери.
Нешто раније, вишерангирани амерички званичник најавио је да би могло доћи до разговора између званичника САД и Ирана, гдје већину чине шиити, на маргинама разговора у Бечу о нуклеарном спору између Техерана и свјетских сила.
Керијеви коментари објављени су у вријеме када САД разматрају могући одговор на сукоб пошто су милитанти из организације "Исламска држава Ирак и Левант" /ИСИЛ/ преузели контролу над значајним дијелом територије те земље.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.