САД: Новинарима отежано информисање

Taнјуг
САД: Новинарима отежано информисање

Њујорк - Новинарима је данас теже да извjештавају о томе шта ради влада, објавиле су данас двijе организације за заштиту људских права.

Као разлог се наводи могућност америчких безбjедносних служби да прате дjелатност људи уз помоћ надзора над мобилним телефонима, имејловима и другим електронским средствима.

Хјуман рајтс воч и Америчка унија за грађанске слободе позивају у свом извjештају администрацију САД да буде отворенија у погледу података које прикупља и о томе како их користи, као и да унапреди заштићеност новинара и "звиждача", преноси АП.

Доступност информацја властима такође умањује способност адвоката да заштите повjерљивост својих контаката за брањеницима у кривичном поступку, упозорава се у поменутом извjештају, за чије потребе је разговарано са 46 новинара, 42 адвоката и више садашњих или пензионисаних "безбjедњака".

Главни аутор извjештаја Алекс Синха истиче како амерички новинари не бивају судски гоњени због обављања свог посла, али их обим и тип информација које су постале доступне влади тjерају да промjене начин рада, а учиниле су и да се смањи бројност извора спремних да говоре с новинарима.

Неки новинари прибjегавају технологији "маскирања" електронске комуникације, али су свjесни да већ тиме постају сумњиви безбjедносним службама, док други често бацају мобилне којима обављају битне разговоре.

Један новинар је изјавио како у врijеме настајања неког "врућег текста" зове велики број извора како би прикрио идентитет оних чију ће информацију заиста искористити, док репортер ABC-а Брајан Рос на почетку разговора мобилним телефоном изговара формулу "ја сам држављанин САД, а Ви?" зато што постоји законска забрана прислушкивања разговора америчких држављана.

Све то доприноси смањењу протока информација, истиче Кетлин Керол, потпредсjедница и уредница АП-а. "Људи морају да раде теже и дуже, а прича има мање", објашњава Керолова.

Настојање администрације САД да открије одговорне за процуреле информације и захтjев да владини службеници пријављују колеге за које сумњају да "одају осjетљиви материјал" чине да је новинару све теже да нађе потенцијални извор информација, истиче Синха.

С друге стране, анкетирани службеници безбjедности су нагласили потребу да влада иде у корак с новим технологијама како би заштитила грађане од опасности савеменог свијета. "Безбједњаци" су такође изразили и скепсу у погледу тога колико је новинарима данас заиста отежано да дођу до информација.

Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.

© АД "Глас Српске" Бања Лука, 2018., ISSN 2303-7385, Сва права придржана