Фото: САД евакуисао своје државаљане први пут након повлачења из Авганистана
KABUL - САД је евакуисао четири америчка држављана у Авганистану сусједну земљу, објавио је у понедјељак Стејт Департмент о првој америчкој евакуацији путем копна од повлачења војске 31. августа.
Отприлике 124 хиљаде људи евакуисано је прошли мјесец из Кабула преко тамошње зрачне луке, након што су власт освојили талибани.
Амерички службеници објавили су да је у Авганистану остало још стотињак америчких држављана који желе напустити азијску земљу.
“Омогућили смо одлазак четири америчка држављана из Авганистана копненим путем. Наше велепосланство дочекало је Американце кад су прешли границу у трећу земљу”, објавио је службеник, не наводећи појединости.
Заступник у Конгресу Рони Џексон објавио је да је тих четверо људи из његовог округа у Тексасу, написавши на Тњиттеру да су напустили Авганистан након “двије седмице и неколико покушаја опасних по живот”.
С одласком америчке војске, заустављањем евакуације зрачним путем и изостанком комерцијалних летова који избјегавају зрачну луку у Кабулу, хиљаде Авганистанаца покушавају земљу напустити копном у сусједне државе – Пакистан, Таџикистан, Узбекистан, Туркменистан и Иран, преноси Ројтерс, не навевши малу границу с Кином.
Стејт Дипартмент је у недјељу објавио декларацију око 100 држава које су изразиле преданост помагању Авганистанцима да оду из домовине. Међу потписницама нема Авганистану сусједних држава.
Таџикистан је пристао прихватити 100 хиљада избјеглица, а Узбекистан бити транзитна земља за Американце и могуће других држављана. Засад се не зна колико су људи, ако су уопће, те земље пустиле на свој териториј.
Пакистан, дом за око 1,4 милиона авганистанских избјеглица, прихватио је двије хиљаде Авганистанаца који су радили за иноземне мисије, међународне институције и невладине организације, дајући им мјесец транзитне визе на мјесец дана, рекао је неименовани дипломатски извор.
Пратите нас на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и X налогу.